Zpět na: bestMusic.cz » Rádia » ČRo Plzeň

Rádio - ČRo Plzeň

Informace

ČRo Plzeň přináší posluchačům nejen informace, ale i vlastní umělecké pořady. Současný program zachovává vše pozitivní, nosné a tradiční (lidovou, folklorní a klasickou hudbu, umělecké slovo, atd.), ale i novější trendy (rock, country, folk, klubová scéna) a současně chce posluchače západních Čech informovat o všem zajímavém v politice, společenském životě, občanských aktivitách i sportu. Publicistikou ze všech těchto oblastí pomáhá ČRo Plzeň občanům orientovat se ve složitostech doby, přibližovat pozoruhodnosti obou krajů, minulost a dění v něm. Tím objasňuje i pěstuje kulturní tradici, která k Plzni, Karlovým Varům a celému západočeskému regionu patří.

Hudební tvář vychází i z nahrávek ČRo Plzeň za desítky let v oboru vážné i populární hudby. Zatím co Dobré ráno a Odpolední jízda přináší svižnější rytmičtější hudbu, dopolední Koktejl je laděn více romanticky a melodicky. Ve vysílání lze najít různé druhy koncipovaných hudebních pořadů s publicistickým slovním doprovodem. Vedle tradičního pořadu Muziky muziky Jaroslava Kopejka a Špalíčku Michaely Vondráčkové, Zdeňka Bláhy a Miroslava Šimandla, také Světem vážné hudby, v němž Zuzana Zatloukalová rozvíjejí různé náměty z oblasti klasické hudby. Country a folková hudba je obsažena ve speciálních pořadech Country jízda a částečně také v rubrice Hvězdy hity legendy. Jazz nebývá obvyklý v českých rádiích, pro ČRo Plzeň však připravuje na každou sobotu Ivan Tomažič Jazzýček a na neděli Tisíc tváří jazzu.

Hudbu světových i českých interpretů 2.poloviny 20.století přinášejí víkendové Hudební návraty Zdeňka Rabocha. Hudební pořad Rocktime Petra Březiny a Ladislava Rotta, směřuje zejména k mladšímu posluchači a vychází ze zájmů mladé a střední generace. Záměrem ČRo Plzeň i s odkazem na tradici je pestrá sestava hudebních žánrů pro tolerantního posluchače, v níž si najde svůj pravidelný čas každý posluchač. Naopak informační bloky vysílání doplňuje hudba přijatelná pro většinu posluchačů s převahou české, melodické hudby tzv. středního proudu.
Mluvené slovo je základním prostředkem veřejné služby rozhlasu, nejen pro zprávy a informace, ale s jeho pomocí rozhlas postihuje i atmosféru, historickou tradici a aktuální problematiku kraje.

Slovo publicistické se uplatňuje v bajkách, zamyšleních, komentářích a fejetonech. Vyslechnout si jej můžete také v architektonicko-místopisných Odkazech minulosti, česko-německých Přesazích a rozborových Sondách. Diskusní pořad Co Vás zajímá? začíná ve všední den po 18. hodině a seznamujeme v něm posluchače obou krajů s aktuálním děním v regionech.

Slovo zábavné provází posluchače denně ve chvilkách humoru nazvané Úsměv, prosím a o víkendu vždy v talk show Aby řeč nestála, z Divadla Miroslava Horníčka a z rozhlasového archívu.

Autentické slovo přinášejí zajímaví hosté denně před polednem, po 18. hodině, i o víkendových a svátečních ránech v Křesťanských vlnách.
Slovu uměleckému patří v sobotu a v neděli v podvečer kulturně-publicistický magazín Horizont, literárně-dokumentaristický Kaleidoskop a Víkendové čtení.

ČRo Plzeň slouží posluchačům západních Čech počínaje Ašskem na severu a Sušickem na jihu. Pokrývá území pěti vysílači pro Karlovarský a šesti pro Plzeňský kraj. Nejvýchodnější z vysílačů - Radeč 106.7, má zároveň i největší dosah v západních, severních a středních Čechách, až do Prahy. Centrem je Plzeň. Již po válce zde vzniklo české rádio s vysokými ambicemi. Historie vysílání je neobyčejné pestrá, zahrnuje léta bouřlivého rozvoje i léta stagnace. V rámci Česko(slovenského) rozhlasu však hrál ČRo Plzeň vždy významnou roli. Budova rozhlasu - ač nikdy nebyla dokončena - je od roku 2000 chráněnou kulturní památkou.
 

informace převzaty z oficiálních stránek rádia

Název: ČRo Plzeň
Druh: FM rádio
Sídlo: Plzeň
Frekvence: 91.0, 95.8, 96.7, 98.2, 100.8, 102.4, 103.4, 105.3, 106.3, 106.7 FM
WWW: www.rozhlas.cz/plzen/portal/
Žánr:

Komentáře

Pro komentování musíte být příhlášeni. Pokud nemáš účet, registruj se.

 
TOPLIST.cz