Zpět na: bestMusic.cz » Interpreti a skupiny » Claude Debussy » Základní info

Claude Debussy - Základní info

Popis

Claude Debussy
Země původuFrancie
Rok narození1862
ŽánrClassical
Počet alb0
Pořadí dle BM210.
Tvoje hodnocení:
Aktuální hodn.
(0%)

 

Základní info Diskografie Písně Galerie Komentáře (0)

Claude Debussy patří spolu s Mauricem Ravelem k čelným představitelům francouzského hudebního impresionismu a významně ovlivnil vývoj klasické hudby na počátku 20. století.

      Narodil se 22. srpna roku 1862 v Saint Germain-en-Laye a poměrně mlád vstoupil na pařížskou konzervatoř. Ve věku devatenácti let se již dostal jako hotový hudebník do Ruska, kde přicházel do styku s novoruskou školou. Výrazný vliv na budování jeho vlastního hudebního vyjádření měla tak hudba Modesta Petroviče Musrogského, ale i dalších ruských skladatelů. Rozdílnost hudby francouzské a ruské zapůsobila na Debussyho tak mocně a pronikavě, že nastoupil cesty zcela nové, zkombinoval své znalosti a zkušenosti obou těchto tradic a razil cestu vlastní, směřující k impresionismu. Tento jeho sloh, k němuž se přimkl po návratu do Paříže a seznámení se s jeho literárními a malířskými hlasateli, vychází z hlubokých záběrů smyslového poznání a přejemnělým kolorismem vytváří velké plody svítivé a nanejvýš obrazné, citové hudby plné neopakovatelné atmosféry. Je to do značné míry umění moderní, novátorské a dekadentní, právě svou statičností lišící se od silných zpěvných projevů zdravé muzikálnosti.

     Těžiště Debussyho kompozic spočívá v pracích orchestrálních, klavírních a písních. Jsou tu zachyceny s neobyčejnou jemností a subtilností nejjemnější vibrace celé éry z přelomu století. Ze skladeb symfonických zejména slavné Preludium k Faunovu odpoledni (podle díla Stéphana Mallarmého) a cykly skladeb Moře a Obrazy tvoří zvrat ve vývoji orchestrální kompozice. Pro jeviště psal Debussy jen velice málo. Kromě Pellea a Melisandy je to jevištní hudba k oratoriu Umučení sv. Šebestiána a dvě baletní kompozice, z nichž Hračková skříňka měla i české provedení.

      V Čechách, ale i v jiných evropských zemích, předcházela Debussyho pověst hudebního revolucionáře a novátora. Jeho opera Pelleas a Melisanda (5 jednání, libreto Maurice Maeterlinck) měla u nás premiéru až v roce 1921, tedy devatenáct let po svém prvním pařížském provedení.

     Claude Debussy zemřel 26. března 1918 v Paříži, městě, k němuž přilnul na celý život.

 
TOPLIST.cz