Zpět na: bestMusic.cz » Interpreti a skupiny » Norah Jones » Základní info

Norah Jones - Základní info

Popis

Norah Jones
Země původuUSA
Rok narození1979
ŽánrJazz
Počet alb0
Pořadí dle BM407.
Tvoje hodnocení:
Aktuální hodn.
(0%)

 

Základní info Diskografie Písně Galerie Komentáře (0)

Norah Jones, vlastním jménem Geetali Norah Jones Shankar je populární písničkářkou a pianistkou. Její hudba bývá označována jako směs jazzu, country a popu. Svá alba vydává u čistě jazzového vydavatelství Blue Note. Po svém prvním albu: Come Away With Me, získala osm cen Grammy. Dva roky studovala jazzový klavír na University Of North Texas a hrála také v několika filmech.

První hudební krůčky


Než začala vydávat svoje alba, byla Norah Jones pouze příležitostnou zpěvačkou. Spolupracovala ovšem s řadou skupin, jako byly například Wax Poetic, Peter Malik Group a velmi často také s kytaristou Charliem Hunterem. Její hlas byl stále častěji přirovnáván k Billie Holiday či Nině Simone a i její hra na piáno sklízela podobnou chválu.

Come Away with Me

Norah Jones vydala své debutové album v únoru 2002 a za tuto vytříbenou směs jemného popu, jazzu a country okamžitě sklidila pochvalné kritiky. První singl z této stejnojmenné desky Come Away with Me vystoupal až na vrchol americké hitparády Billboard 200. Album získalo sošku Grammy za album roku. Do roku 2007 se tohoto alba prodalo přes 20 milionů kusů.

Feels like Home

Druhé album dostalo název Feels like Home a vyšlo v únoru 2004. Na tomto albu se Norah Jones nechala mnohem více ovlivnit country, než tomu bylo u předchozího alba. Ani ne týden po vydání se ho prodalo milion kusů, byl to rekord v celé historii Blue Note. Alba se do dnešních dnů prodalo 14 milionů kusů.

Not Too Late

Třetí album, Not Too Late, vyšlo koncem ledna 2007. Je prvním, na kterém si Norah Jones psala všechny písně sama (nebo alespoň s někým spolupracovala). Možná právě proto jsou některé písně temnější než jsou ty na předchozích dvou albech. Celé album je nahráno v jejím domácím studiu. Sama Norah Jones popisuje nahrávání jako „zábavné a uvolněné, bez hrozby termínu odevzdání“ (Blue Note údajně netlačilo na termín vydání). Píseň My Dear Country z tohoto alba je politická satira, Jones jí napsala před presidentskými volbami v roce 2004. Album Not Too Late se stalo hitparádovou jedničkou ve 20ti zemích, za první týden se ho prodalo 720 tisíc kusů.

informace převzaty z cs.wikipedia.org/wiki/Norah_Jones

 
TOPLIST.cz