Zpět na: bestMusic.cz » Interpreti a skupiny » Kraftwerk » Základní info

Kraftwerk - Základní info

Popis

Kraftwerk
Země původuNěmecko
Existence50 let
ŽánrElectronic
Počet alb0
Pořadí dle BM302.
Tvoje hodnocení:
Aktuální hodn.
(0%)

 

Základní info Diskografie Písně Galerie Komentáře (1)

Kraftwerk (v překladu elektrárna) je německá hudební skupina, která významně přispěla k vývoji elektronické hudby. Byla založená v německém Düsseldorfu roku 1969 dvojicí Florian Schneider a Ralf Hütter, ale známější se stala až jako čtveřice spolu s Wolfgangem Flürem a Karlem Bartosem. Současné (2008) složení kapely je následující: Ralf Hütter, Florian Schneider, Fritz Hilpert a Henning Schmitz.

Konec 60. let a skupina "Organisation"

V druhé polovině 60. let se na düsseldorfské konzervatoři potkávají Ralf Hütter a Florian Schneider coby studenti. Jak sám Hütter v jednom z pozdějších interview uvádí, oba byli považováni tak trochu za outsidery, a proto si začali říkat Mister Kling a Mister Klang. Oba projevovali zájem o avantgardní umění a hlavně hudbu, a tak spolu s dalšími třemi hudebníky zakládají svou první skupinu Organisation.

Dlouho marně hledají hudebního vydavatele, nakonec se jim však podaří sepsat smlouvu s britskou společností RCA a roku 1969 vydávají své první a zároveň poslední album Tone Float. Poté se skupina rozpadá a na přelomu let 1969/1970 Hütter se Schneiderem zakládají svou skupinu Kraftwerk.

70. léta

Spolu s Hütterem a Schneiderem ve skupině spolupracují kytarista Klaus Dinger a Andreas Hohmann coby hráč na perkuse. Jejich první eponymní album Kraftwerk vychází roku 1970 a pilotní skladba Ruckzuck se stává oficiální znělkou televizního magazínu ZDF "Kennzeichen D". Jedno z prvních vystoupení měli v Kolíně nad Rýnem 12. června 1971.

V roce 1971 skupinu opustí Dinger, Hohmann a dokonce i Ralf Hütter a na jejich místo přichází kytarista Michael Rother a basista Eberhardt Krannemann. Skupinu tedy tvoří trojice Schneider-Rother-Krannemann. V roce 1972 se opět vrací Hütter a skupina vydává album Kraftwerk 2. V této době prodávají svou novou skladbu Autobahn firmě Phonogram za úsměvných 2000 amerických dolarů s pocitem výhodného obchodu. Ke skupině se na krátký čas připojuje Klaus Roeder, hráč na violu a kytaru.

V roce 1973 vychází ještě album Ralf und Florian. Poté skupina vydala první úspěšnou desku Autobahn, která vychází v listopadu 1974. Deska je charakteristická velmi futuristickým zvukem a v době svého vzniku znamenala velký průlom v hudební tvorbě. V titulní skladbě Autobahn ("Dálnice") se ozývají zvuky klapnutí dveří od auta, startování motoru a kolemjedoucích aut, které Ralf Hütter nahrával na magnetofon při jízdě po dálnici ve svém Volkswagenu. Skladba je typická vzletnými a roztažnými tóny, čímž je hudebními odborníky považována za předchůdkyni hudebního stylu trance.

V průběhu koncertní tour k tomuto albu se ke kapele připojili Wolfgang Flür a Karl Bartos, kteří ve skupině setrvali v letech, kdy zaznamenávala svůj největší úspěch. V květnu roku 1975 obsadila skladba Autobahn 4. místo v britské a 5. místo v americké hitparádě.

Další větší úspěch skupiny přišel roku 1975, kdy vydala album Radio-Aktivität (anglicky Radioactivity), které kromě tématu využití radioaktivní energie vzdává hold objevení a využití rádiových vln. Singl Radio-Aktivität se stal následujícího roku ve Francii letním hitem, přičemž jeho prodejnost se dotkne magické sedmimístné cifry.

Rok poté Kraftwerk přišli s albem Trans Europa Express (anglicky Trans-Europe Express) obsahující stejnojmenný hit, který se po dlouhou dobu držel v žebříčcích hitparád. Byl k ní natočen i videoklip, ve kterém se skupina nechala zcela zjevně inspirovat filmem Metropolis Fritze Langa z 20. let. Z tohoto alba rovněž pochází hit Schaufensterpuppen (anglicky Showroom Dummies), kde se Kraftwerk poprvé transformují do podoby neživých figurín. Následujícího roku Kraftwerk - pobídnuti úspěchem předešlého alba - vydali další studiovou nahrávku Die Mensch Maschine (anglicky The Man-Machine), která obsahuje hity jako Die Roboter (The Robots), Neonlichts (Neon Lights) nebo ještě známější Das Modell (The Model). Německá rocková skupina Rammstein vydala v roce 1997 cover verzi tohoto hitu. Album The Man-Machine představuje naprostý vrchol tvorby této skupiny.

80. léta

Další album vyšlo až roku 1981. Neslo název Computerwelt (anglicky Computer World). Pilotní singl tohoto alba Taschenrechner (Pocket Calculator) byl kromě anglické a německé verze vydán také ve verzi francouzské (Mini Calculateur) a japonské (Dentaku), kterou skupina často zařazuje na svých vystoupeních za verzi anglickou. Na koncertech v Itálii Kraftwerk hrají italskou verzi Mini Calcolatore (někdy nazývaná "Picollo Calcolatore") a v Polsku polskou Mini Kalkulator.

Dalšími hity se staly skladby Heimcomputer (Homecomputer) či stejnojmenná Computerworld, která v roce 1982 vyšla ve zremixovaných tanečních verzích jako singl. Nahrávka rovněž obsahuje singl Computer Liebe (Computer Love), jejíž melodii použila skupina Coldplay do své skladby Talk. V roce 1983 sice skupina připravovala album Techno Pop, avšak frontman kapely Ralf Hütter - nadšený cyklista - měl těžkou nehodu na kole a zůstal dlouhou dobu v komatu.

Skupina měla hotovo velmi málo materiálu, a tak nakonec z připravovaného alba vyšel jen jeden singl pro nadcházející Tour de France. Jiné prameny však uváděly, že album Techno Pop naopak bylo vydáno, ale pouze v omezené sérii, která byla jen jako promo materiál nabídnuta několika rádiovým stanicím. Faktem však je, že existují demo nahrávky skladeb Techno Pop, Sex Object a The Telephone Call, které se až na posledně zmíněnou objevily na několika neoficiálních kompilacích.

Dalším důvodem zpoždění byla změna analogového záznamu na digitální. Proto album vyšlo až roku 1986 pod názvem Electric Cafe. Obsahovalo např. skladbu Music Non Stop, která se stala zakončovací skladbou na koncertech, při níchž jednotliví hudebních odcházeli po svých sólech. Druhým singlem z alba Electric Cafe byl Der Telefon Anruf (The Telephone Call), v němž zpívá hlavní vokály Karl Bartos. Deska Electric Cafe byla na dlouhou dobu posledním materiálem, který skupina vydala.

90. léta

Na přelomu 80. a 90. let skupinu opustili Bartos s Flürem a do skupiny přišel Fritz Hilpert. V roce 1991 Hilpert remixuje a modernizuje staré singly skupiny, které pak vychází na albu The Mix. Jde tedy o jakési vylepšené výběrové album. V této době se na krátkou dobu ve skupině objeví Portugalec Fernando Abrantes. Během tour k The Mix se však Abrantes s Kraftwerk rozloučí. Důvodem byla zřejmě vzdálenost mezi jím a zbytkem skupiny, tudíž špatná možnost spolupráce. Další důvod mohl být, že Abrantes zcela nezapadal do „robotické“ image skupiny, na koncertech mával lidem a tak podobně.

Abrantese můžeme coby robota spatřit ve videoklipu k znovuvydanému singlu The Robots z roku 1991. Po něm přichází do kapely Henning Schmitz, s nímž kapela také 30. listopadu 1991 odehraje úspěšný koncert v pražském Paláci kultury. Po celá devadesátá léta skupina až na pár neoficiálních výběrových kompilací nic nevydala, byla pouze zremasterována předešlá alba, přičemž byla převedena do digitální podoby s použitím moderních nahrávacích technik. Skupina navíc technicky modernizovala své Kling Klang Studio v Düsseldorfu.

Další aktivita ve skupině se začíná objevovat až roce 1997, kdy vystupují na festivalu Tribal Gathering. Zajímavostí je, že zde Kraftwerk odehráli novou neznámou skladbu a text skladby Computer World byl pozměněn. Kraftwerk poté odehráli dva další koncerty (16. října v rakouském Linci a 18. října v Karlsruhe), kde krom nové skladby zahráli ještě dvě další, rovněž nové skladby. Tři nové skladby z připravovaného alba skupiny Kraftwerk byly předány za přísného utajení pobočce nahrávací společnosti EMI v Londýně. O přísném utajení svědčí fakt, že v EMI mohli skladby slyšet pouze dva pracovníci.

Na začátku roku 1998 Ralf Hütter potvrdil, že v druhé půli roku vyjde nové album a na internetových stránkách firmy Doepfer se na jeden den objevila informace, že Kraftwerk zahájí novou tour. Za čtyřiadvacet hodin však informace zmizela a vedení firmy Doepfer sitauci vysvětlilo tím, že si skupina po jednom dni své rozhodnutí rozmyslela. Připravované album z roku 1998 tedy nikdy nespatřilo světlo světa.

Na prahu nového milénia

Roku 1999 Kraftwerk vydávají třicetisekundový jingle k nadcházející výstavě Expo 2000. Jedná se o slova "Expo dva tisíce", která jsou pronesena hlasem zdeformovaným přesvocoder v anglickém, německém, francouzském, španělském, ruském a japonském jazyce. Tato událost však vzbudila velký rozruch a pobouření, neboť skupina za tento půlminutový počin dostala 400 000 DM. Na podzim tedy skupina vydává plnohodnotný singl Expo 2000. Rok nato vychází singl s remixy titulní skladby.

V roce 2003 skupina zaznamenala poměrně velký úspěch s albem Tour de France Soundtracks, se kterým obsadila první příčku v německé hitparádě. Tomuto albu předcházel singl Elektrokardiogramm vydaný však pouze v promo-verzi. Kraftwerk dokázali, že i 17 let od vydání posledního alba mají světu co říct. Tato deska samozřejmě nedosahuje takového futuristického vizionářství jako desky z konce 70. let, ale i tak představuje důležitý článek v hudební historii, neboť využívá rozvláčných kovových tónů a také ústřední téma nejslavnějšího cyklistického závodu a věcí s tím spojených (životospráva sportovců, sportovní soustředění a využití moderních materiálů a technik v oblasti cyklistiky) působí originálně a neotřele. Záhy vychází i stejnojmenný singl Tour de France 2003, ke kterému byl připraven videoklip. Následujícího roku 2004 vychází další singl Aerodynamik, se kterým skupina udělala strhující vystoupení na předávání cen MTV v roce 2003.

V roce 2005 Kraftwerk vydávají dvoudiskové album nesoucí název Minimum-Maximum, záznam z různých koncertů, které proběhly po celém světě v letech 2004-2005. Dostupný je na dvou discích CD, případně i s obrazovým záznamem na dvou DVD nebo Super Video CD. Od té doby se skupina věnuje remasterování všech komerčně vydaných alb (Autobahn, Radioactivity, Trans-Europe Express, The Man Machine, Computer World, Electric Cafe - vydané pod název „Techno Pop“ a Tour de France). Set se bude jmenovat Der Katalog (The Catalogue).

První tři nekomerční alba (Kraftwerk I. a II. a Ralf und Florian) vyjdou společně v jiné remasterované řadě. Prodáno bylo pouze pár kusů, určených k propagaci. Kapela pokračovala v turné i v roce 2006, kdy do svého setlistu zařadila i skladby Showroom Dummies a Computerlove. Skupina vystoupila na několika festivalech, mimo jiné i na festivalu Summer of Love v Pardubicích. Prozatím poslední singl z alba Tour de France vyšel 17. září 2007 a obsahuje dva remixy skladeb Aerodynamik / La Forme, které zremixovala skupina Hot Chip.

Roku 2008 Kraftwerk odehráli čtyři koncerty v USA. Vystoupili také na známém kalifornském festivalu Coachela, na němž se objevili již o čtyři roky dříve. V koncertní sestavě však chyběl Florian Schneider, jeden ze zakladatelů skupiny. Jeho místo zaujal Stefan Pfaffe, technický spolupracovník, který již dříve zajišťoval technickou podporu pro videoprojekci na koncertech Kraftwerk. Zda je tato personální změna trvalá či nikoli, případně důvod neúčasti Floriana Schneidera na koncertní tour 2008, to zatím nebylo oficiálně potvrzeno.

Budoucí scénáře

Ve dnech 19. až 21. září 2008 skupina vystoupí na festivalu Sacrum-Profanum v areálu bývalých Leninových válcoven v Krakowě v Polsku. Uvádí to oficiální profil skupiny na MySpace.com.

Po vydání alba Minimum-Maximum frontman skupiny Ralf Hütter v mnoha rozhovorech uvedl, že skupina má připraveno mnoho nového hudebního materiálu a že je připravena vydat nové album. Zatím však žádné oficiální informace o vydání nového alba nejsou. V roce 2010 skupina oslaví 40. výročí od svého založení.

informace převzaty z cs.wikipedia.org/wiki/Kraftwerk

 
TOPLIST.cz