Zpět na: bestMusic.cz » Interpreti a skupiny » Ferenc Liszt » Základní info

Ferenc Liszt - Základní info

Popis

Ferenc Liszt
Země původuMaďarsko
Rok narození1811
ŽánrClassical
Počet alb0
Pořadí dle BM313.
Tvoje hodnocení:
Aktuální hodn.
(0%)

 

Základní info Diskografie Písně Galerie Komentáře (0)

Ferenc (též Franz) Liszt (22. října 1811 Raiding, dnes Rakousko31. července 1886 Bayreuth, Německo) byl klavírní virtuóz a skladatel patřící mezi hlavní představitele romantismu.

Život

Malý Liszt, kterého základům klavírní hry učil již od šesti let jeho otec, projevil záhy výjimečné hudební nadání. První koncerty byl schopný absolvovat již v devíti letech. Díky finanční podpoře uherské šlechty mohl od roku 1821 studoval hudbu ve Vídni, kde jej učil Carl Czerny hře na klavír a Antonio Salieri skladbu. Zde se mimo jiné setkal i s Beethovenem. Roku 1823 odjel do Paříže, kde pokračoval v samostudiu klavírní hry. Skladbu zde studoval soukromě u Antonína Rejchy a Ferdinanda Paëra. Během svého pobytu v Paříži navštívil Paganiniho koncert, což jej motivovalo ve snaze stát se nejlepším klavíristou své doby. Často v té době cvičil o samotě pět hodin denně. Podstatnou část svého života(1834-1848) strávil na koncertních cestách po celé Evropě. Jako první uspořádal celovečerní klavírní koncert - recitál. Jeho strhující virtuozita byla obdivována jak návštěvníky jeho klavírních recitálů, tak ostatními hudebníky a skladateli. Ve Francii se seznámil s Marií d'Agoult, se kterou měl tři děti - Blandine, Cosimu a Daniela. V této době se také skladatelsky věnoval pouze klavíru.

V roce 1848 zanechal Liszt veřejného vystupování a usadil se ve Výmaru, kde se věnoval skladbě a dirigování koncertů a výmarské opery. Rovněž dával lekce hry na klavír a psal články o Berliozovi a Wagnerovi. V tomto období také složil své nejvíce oceňované orchestrální a sborové skladby.

V roce 1861 odešel Liszt na odpočinek do Říma, kde roku 1865 vstoupil do františkánského řádu. V pozdějším věku se začal zajímat též o uherský národní život. Od roku 1869 dělil svůj čas mezi Řím a Výmar a od roku 1876 až do své smrti 31. července 1886 rovněž několik měsíců v roce učil na Maďarské konzervatoři v Budapešti.

Je pohřben na hřbitově v Bayreuthu.

Hudební styl

Liszt po sobě zanechal velmi rozsáhlé dílo, z něhož velká část je dosud živá a hraná na koncertech. V mládí komponoval převážně pro klavír, po roce 1848 se zabýval spíše orchestrální tvorbou a ve stáří komponoval duchovní skladby.

Liszt byl tvůrcem mnoha technických inovací v klavírní hře. Mnohé jeho skladby patří mezi nejnáročnější v klavírním repertoáru. Často používal ve svých dílech tematické obměny podobné variacím nebo pozdějšímu leitmotivu Richarda Wagnera. Je též brán jako tvůrce symfonické básně.

Při svých koncertních cestách skládal také virtuozní transkripce na motivy jiných skladatelů. Tyto skladby však mají spíše historickou hodnotu.

V pozdějším věku Liszt více experimentoval. Od stylu jeho předchozí tvorby se velmi odchylovala například Atonální bagatela nebo Nuages Gris(Šedé mraky).

Dílo

 • 19 Uherských rapsodií
 • Koncerty pro klavír - č.1 Es dur, č.2 A dur
 • Dantovská symfonie, programní symfonie
 • Faustovská symfonie, programní symfonie
 • Tasso. Nářek a triumf, symf.báseň
 • Les preludes, symf.báseň
 • Orfeus, symf.báseň
 • Prometheus, symf.báseň
 • Mazepa, symf.báseň
 • 12 Transcendentálních etud pro klavír
 • grandes etudes de Paganini
 
TOPLIST.cz