Zpět na: bestMusic.cz » Interpreti a skupiny » Whitney Houston » Základní info

Whitney Houston - Základní info

Popis

Whitney Houston
Země původuUSA
Rok narození1963
ŽánrPop
Počet alb0
Pořadí dle BM230.
Tvoje hodnocení:
Aktuální hodn.
(0%)

 

Základní info Diskografie Písně Galerie Komentáře (0)

Whitney Elizabeth Houston (9. srpen, 1963) je americká popová, R&B a gospelová zpěvačka. Je jednou z nejprodávanějších a nejúspěšnějších zpěvaček světa. Na kontě má prodáno 250 milionů hudebních nosičů. Svoji kariéru odstartovala v roce 1985 kdy debutovala eponymním albem Whitney Houston.

Zpěvačka ovlivnila a otevřela dveře do světa hudby takovým umělcům jako jsou Beyoncé, Christina Aguilera nebo Rihanna. Whitney Houston se za svou kariéru díky svému charismatickému vystupování, hlasovým dispozicím a obrovským úspěchům v hudbě stala legendou a popovou ikonou a mnohými je považována za největší zpěvačku všech dob. Je právem nazývána The Voice (Hlas).

Počátky

Whitney už jako malá zpívala v gospelovém sboru, který vedla její matka. Po nocích zpívala jako náctiletá v barech, kde si ji všiml legendární producent Clive Davis, který po jejím boku zůstal dodnes. Zajímavostí je, že se podílela na doprovodných vokálech písně I Am Every Woman od zpěvačky Chaka Khan, aby se o pár let později tato píseň stala jednou z jejich největších hitů. Whitney měla také před sebou slibnou kariéru modelky a jako jedna z prvních černošek se také objevovala v modním magazínu Seventeen.

80. léta

Whitney debutovala v roce 1985 albem Whitney Houston, které se stalo nejprodávanějším a nejlepším albem téhož roku. Časopis Rolling Stone ho zařadil mezi 500 nejlepších alb všech dob. Album obsahovalo několik hitů jako How Will I Know, You Give Good Love, The Greatest Love Of All nebo Saving All My Love For You, která ji vynesla její první cenu Grammy Award za nejlepší pěvecký popový výkon. Do dnešní doby se alba prodalo okolo 30 milionů a bylo jmenováno jako nejvíce prodávaným debutovým albem od sólového umělce.

Téměř stejný úspěch zaznamenalo druhé řadové album pojmenováno jednoduše Whitney, kterého se do dnešního dne prodalo 25 milionů kusů. Toto album bylo prvním historickým číslem 1 od ženy v americkém žebříčku prodejnosti Billboard 200. Na albu byly zahrnuty takové hity jako So Emotional, Didn't We Almost Have It All, Where Do Broken Hearts Go nebo jeden z jejich největších hitů I Wanna Dance With Somebody (Who Loves Me), který ji vynesl v roce 1988 druhou cenu Grammy. Zpěvačka v roce 1988 nazpívala oficiální hymnu letních olympijských her v Soulu s názvem One Moment In Time. S úspěchem prvních dvou alb se s Whitney stala globální superstar.

90. léta

Do devadesátých let Whitney vstupuje se třetím řadovým albem s názvem I'm Your Baby Tonight, kde uplatnila poprvé v širším měřítku podobu R&B stylu. Na albu spolupracovaly takové hvězdy jako Babyface, Stevie Wonder nebo Luther Vandross. První dva hity bodovaly v americkém žebříčku na prvním místě a to song I'm Your Baby Tonight a All The Man That I Need. V roce 1991 Whitney zpívá na americké největší sportovní události Superbowlu státní hymnu.

V roce 1992 Whitney dostala nabídku hrát ve filmu s názvem The Bodyguard. Film se stal celosvětovým trhákem a Whitney vyneslo po boku Kevina Costnera do světa filmu. Soundtrack obsahoval 6 zpěvaččiných hitů jako I'm Every Woman, I Have Nothing, Run To You, Queen Of The Night, Jesus Loves Me a její nejslavnější a nejúspěšnější píseň všech dob od ženy I Will Always Love You. Album je nejprodávanějším soundtrackem na světě a nejprodávanějším albem od ženy - 44 milionů prodaných kusů.

Whitney za něj obdržela celkem 3 ceny Grammy. Následovalo turné, které se několikrát kvůli velkému úspěchu muselo prodlužovat. Další soundtrack vychází v roce 1995 k filmu Waiting to Exhale, kde Whitney hraje po boku Angely Basset. Whitney nazpívala úvodní píseň k filmu s názvem Waiting To Exhale (Shoop Shoop) a píseň boduje v americkém žebříčku na první pozici. Dalšími zpěvačkami podílející se na albu byly Aretha Franklin, Mary J. Blige, Toni Braxton, Brandy a Cece Winans se kterou Whitney na albu nazpívala píseň Count On Me. Všechny zpěvačky společně poté vystoupily na předávání cen Grammy s výběrem z téhož alba. Zatím posledním soundtrackem je album k filmu Kazatelova žena, kde Whitney hraje po boku Denzela Washingtona. Velkou část alba tvoří gospelové písně hlavně v podání Whitney a také její matky Cissy Houston a gospelové legendy Shirley Caesar. Album bylo jmenované jako nejprodávanější gospelové album všech dob.

Whitney z trucu nepřišla v roce 1997 na předávání cen Grammy, protože album bylo nominováno v kategorii R'n B alb a ne gospelových. Zajímavostí je, že tentýž rok vyhrála Grammy za nejlepší gospelové album její matka. Nejznámější hity z alba jsou písně Step by Step, kde vokály nazpívala Annie Lennox a balada s popgospelovým nádechem I Believe In You And Me.

Po dlouhých 8 letech Whitney přichází v roce 1998 s dalším řadovým albem s názvem My Love Is Your Love. Na albu spolupracovali umělci jako Wiclef Jean, Lauryn Hill, Missy Elliott nebo Rodney Jerkins.

Úvodním hitem se stala píseň My Love Is Your Love, která se stala nejhranější písní roku 1998 v USA. Dalším hitem byl song It's Not Right But Is Okay, se kterým si v roce 1999 odnesla svou první cenu Grammy za R'n B výkon. Píseň Heartbreak Hotel nazpívala společně se zpěvačkami Faith Evans a Kelly Price. Na albu si také společně zazpívala duet se zpěvačkou Mariah Carey s názvem When You Believe. Na sklonku devadesátých je přistižena na havajském letišti s několika gramy marihuany.

2001 - 2008

V roce 2000 je vydáno dvojalbum a DVD s největšími hity od rychlých pecek po táhlé balady, které jsou zejména její doménou. Na albu se nachází i několik nových nahrávek, kde mezi nejznámější patří duet s Georgem Michaelem (If I Told You That) a duet s Enriquem Iglesiasem Could I Have Ths Kiss Forever. Alba se prodalo na 10 milionů hudebních nosičů. V té době Whitney začíná mít problémy s hlasem a stále častěji nejsou výjimkou odříkávání koncertů a vystoupení. Whitney se stále častěji stává terčem bulvárních plátků, které přinášejí informace o její drogové závislosti, rodinných problémech a fyzických útoků z manželovy strany a dokonce i o jejím náhlém úmrtí. Zpěvačka se stále drží a a v roce 2001 podepisuje nejdražší kontrakt v hudební historii na 100 milionů dolarů na natočení dalších 6 nových alb.

Jejím posledním řadovým albem je Just Whitney, které vyšlo v roce 2002. Whitney se snaží dokázat, že je vše v pořádku, ale na jejím hlase je to přece jen znát. Na albu se podílí Babyface, Missy Elliott, Puff Daddy a také její manžel Bobby Brown. V úvodní písni Whatchulookinat se naváží do světa bulváru, který ji ztěžuje život. Vzhledem k její situaci album nebylo tak komerčně úspěšné.

V roce 2003 ještě vydává vánoční album s názvem One Wish: The Holiday Album a tím na dalších dlouhých 5 let Whitney mizí ze světa showbusinessu. Je o ní slyšet pouze v souvislosti s drogami. Svět byl zděšen fotkami zdrogované Whitney, která patřila mezi nejúspěšnější a nejkrásnější ženy 20. století. Zpěvaččin pád je hlavně dáván za vinu jejímu manželovi Bobbymu Brownovi, který prý Whitney stáhl do drogové závislosti. Nikdo už nevěřil, že by se Whitney mohla vzpamatovat, leda že by se konečně odhodlala pro rozvod. Problém byl také v tom, že Whitney pochází s křesťansky orientované rodiny a manželství bylo pro ni vždy posvátnou věcí a tak za jakoukoliv cenu si nepřipouštěla možnost rozvodu. Naštěstí, kdy už to s ní vypadalo opravdu špatně, pro rozvod se odhodlala. Stal se malý zázrak a Whitney se začala zase ukazovat na různých akcích a začalo se zase mluvit o jejím comebacku a dalším studiovém albu. Datum vydání alba se zatím stále prodlužuje a poslední zatím uveřejněný datum je listopad 2008. Jejím takzvaným oficiálním comebackem byl koncert v prosinci 2007 v Kuala Lumpur, kde jí shlédlo na 10 000 lidí.

informace převzaty z cs.wikipedia.org/wiki/Whitney_Houston

 
TOPLIST.cz