Zpět na: bestMusic.cz » Interpreti a skupiny » Ilona Csáková » Základní info

Ilona Csáková - Základní info

Popis

Ilona Csáková
Země původuČeská Republika
Rok narození1970
Sestava Ilona Csáková - zpěvačka
ŽánrPop
Počet alb8
Pořadí dle BM180.
Tvoje hodnocení:
Aktuální hodn.
(10%)

 

Základní info Diskografie Písně Galerie Komentáře (0)

Ilona Csáková (* 1. října 1970 Cheb) je česká zpěvačka populární hudby. Zpívá především česky.

Už od dětství se Ilona Csáková chtěla stát zpěvačkou. Začala vystupovat s dětským sborem Motýlci, učila se hrát na kytaru. Ve školním orchestru v Klášterci nad Ohří hrála i na bicí. V roce 1985 se zúčastnila své první pěvecké soutěže. Na okresním kole soutěže Mladá píseň v Litvínově s vlastní písní vybojovala první místo. Je absolventkou Střední pedagogické školy v Mostě.

S Mirkou Zajíčkovou se prezentovala v dívčím uskupení Alotrio. Obou mladých zpěvaček si všiml Karel Šůcha – lídr novovlnné skupiny Laura a její tygři. V roce 1987 se staly členkami kapely. Se skupinou Laura a její tygři Csáková natočila několik alb, vyrazila na koncertní šňůru do Francie i Bulharska. V roce 1992 ze skupiny Laura a její tygři na svůj popud odešla. Jak sama několikrát uvedla, měla pocit, že umělecky stagnuje.

Ve stejném roce společně s kytaristou a skladatelem Martinem Kučajem vytvořila dvojici Rituál. Tento projekt financovaný bankéřem A. Komanickým se představil jediným singlem a dvěma videi. Dalším hudebním krůčkem byla spolupráce s Lucií Bílou. Společně nazpívaly velehit Láska je láska. Skladba se nedá označit za duet. Lucie Bílá nazpívala většinu písně. Csáková se vokálně podílela přibližně z jedné třetiny a pod skladbu se nepodepsala. Píseň dodnes spíše patří do repertoáru několikanásobné zlaté slavice, Lucie Bílé.

Za podpory producenta a skladatele Romana Štefla se vydala na úspěšnou sólovou dráhu zpěvačky středního proudu. Dostala lukrativní nabídku na smlouvu od hudebního vydavatelství Sony Music. Pod jejími křídly vydala sólový debut Kosmopolis. Od roku 1994 pod značkou vydavatelství EMI vydala dalších šest sólových desek (viz Diskografie). Roku 1995 nahrává na soundtrack k filmu Filipa Renče Válka barev píseň Tak pardón. O rok později přijala nabídku a vystupovala jako předskokanka na pražském koncertě Tiny Turner. V témže roce 1996 vstoupila do české verze muzikálu Hair/Vlasy a v obnovené anketě popularity Český slavík získala druhé místo v kategorii zpěvaček. (Stejně tak i v následujících dvou letech, v roce 1999 pak skončila třetí.) Rok 1998 ji přinesl ocenění za nejprodávanější album zpěvačky v ČR. Po rozchodu s hudebním bossem Vladimírem Kočandrlem se na nějaký čas stáhla ze společnosti.

V roce 2002 se vrhla na roli Kleopatry ve stejnojmenném muzikálu Michala Davida, vyšlo jí řadové album Kruhy mé touhy a opět začala spolupracovat s kapelou Laura a její tygři. Počátek obnovené spolupráce se Šůchovou formací byl ve znamení turné Časy se mění i účasti na „Lauří“ studiové nahrávce z roku 2004 Vyškrábu Ti oči. Richard Pachman jí v roce 2005 nabídl roli královny Žofie v oratoriu Mistr Jan Hus. Nabídku přijala. Od roku 2005 se také věnuje swingu a blues, stále hostuje ve skupině Laura a její tygři. Přijala místo porotkyně ve třetí řadě populární pěvecké soutěže Česko hledá Superstar.

Koncem roku 2006 začala Ilona Csáková zkoušet roli krčmářky Roziny v muzikálu hudebního skladatele Karla Svobody - Golem. Toto divadelní představení mělo premiéru 23.11.2006. V září 2007 se natáčel záznam této muzikálové show. Na podzim 2007 Csáková také spolupracovala se zpěvákem Romanem Horkým z brněnské folkové skupiny Kamelot. Společně nazpívali kamelotský hit Slib, ke kterému na Pálavě vznikal klip natáčený studenty Fakulty multimediálních komunikací z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Skladba Slib je součástí alba skupiny 25 vydaného jako připomínka 25tileté existence formace.

V květnu 2008 se diskografie zpěvačky po šesti letech rozrostla o nové eponymně nazvané řadové album Ilona Csáková. Je to první sólový počin Csákové od vydání výběru 22x Ilona Csáková (2004) rekapitulujícího její kariéru v letech 1993 - 2004. Novinkové album obsahuje coververzi písně Kočky Zuzany Navarové, s níž Csáková uspěla v Souboji hitů vysílaném v programu stanice Česká televize.

informace převzaty z cs.wikipedia.org/wiki/Ilona_Cs%C3%A1kov%C3%A1

 
TOPLIST.cz