Zpět na: bestMusic.cz » Interpreti a skupiny » Amy Winehouse » Základní info

Amy Winehouse - Základní info

Popis

Amy Winehouse
Země původuVelká Británie
Existence20 let
ŽánrSoul
Počet alb2
Pořadí dle BM36.
Tvoje hodnocení:
Aktuální hodn.
(64%)

 

Základní info Diskografie Písně Galerie Komentáře (0)

Amy Jade Winehouse (14. září 1983, Londýn, Anglie) je britská jazzová, soulová a r&b zpěvačka. Její debutové album Frank, které vyšlo v roce 2003, se stalo velice populárním. Pomohl tomu hlavně pilotní singl Stronger than Me. Celosvětového úspěchu se ale dočkala až s druhým albem, Back in Black, které vyšlo v roce 2006 a pochází z něj úspěšný singl Rehab. Za desku obdržela i šest nominací na Grammy Awards, z nichž pět proměnila ve vítězství. Je držitelkou i ceny BRIT Awards pro nejlepší umělkyni.

Amy se narodila v Londýně v židovské rodině, kde se poslouchal hlavně jazz. Její otec, Mitchell Winehouse, je taxikář a matka lékárnice.

Zhruba v deseti letech začala působit v amatérské rapové skupině Sweet 'n' Sour.

Hudebně ji ovlivnilo mnoho osobností různých žánrů. Například Carole King, Prince nebo Madonna. V 16 začala zpívat profesionálně a podepsala první smlouvu s vydavatelstvím.

Debutové album Amy vyšlo v roce 2003. Všechny texty na albu si napsala sama a hudba byla ovlivněna hlavně jazzem. Kritika na album byla velmi pozitivní, Amy se mohla těšit hlavně srovnání s Macy Gray.

V žebříčcích v Británii se albu dařilo, pohybovalo se na nejvyšších příčkách. To vyneslo albu i několik nominací na BRIT Awards, kde vyhrála v kategorii Nejlepší píseň za singl Stronger than Me.

Později se přiznala, že si stojí pouze za 80% alba, jelikož se jí do nahrávání hodně mísil label a to se jí nelíbilo, ale že je zároveň na své album pyšná, i kdyby některé věci udělala úplně jinak.

Album Back in Black vyšlo v roce 2006 a debutovalo na sedmém místě. Později se ale propracovalo až na nejvyšší umístění v britském žebříčku. Hlavní zásluhu na tom měl singl Rehab, kde s upřímností popisuje svou náklonnost k alkoholu, za kterou ji chtěl manažer poslat do protialkoholické léčebny, ona se ale vzepřela a celý manažerský tým vyhodila a začala pracovat s novými lidmi.

Album Back in Black se dostalo také na americký trh, kde se mu velmi dařilo. Nejvýše se dostal na 6. místo, ale po udílení cen Grammy Award, kde Amy proměnila pět ze šesti nominací, se deska vyšvihla na druhé místo prodejnostního žebříčku. Celkově se desky prodalo přes 8,5 milionu kusů.

18. května 2007 se Amy provdala za svého přítele v Miami na Floridě. V roce 2007 se objevily spekulace, že společně se svým manželem užívá drogy. Ten byl později za napadení zatčen a je držen ve vazební věznici. V říjnu 2007 byli zatčeni za držení marihuany.  Později bulvární deník The Sun přinesl šokující fotografie, na kterých Amy kouří crack. Později se předávkovala diazepamem a extází.

Kvůli problémům s drogami nedostala Amy včas víza na předávání cen Grammy Awards, tudíž se muselo její vystoupení přenášet satelitně do Los Angeles.

Zdroj: cs.wikipedia.org

 
TOPLIST.cz