Zpět na: bestMusic.cz » Interpreti a skupiny » Fiona Apple » Základní info

Fiona Apple - Základní info

Popis

Fiona Apple
Země původuUSA
Existence23 let
ŽánrRock
Počet alb0
Pořadí dle BM668.
Tvoje hodnocení:
Aktuální hodn.
(0%)

 

Základní info Diskografie Písně Galerie Komentáře (0)

Fiona Apple (22. září 1977, Manhattan, New York, USA), celým jménem Fiona Apple Maggartová, je americká zpěvačka, hudebnice a autorka písní. Od dětsví navštěvovala hodiny klavíru. Ve dvanácti letech byla znásilněna, a aby překonala toto trauma z dětství, začala psát písně a chodit na psychoterapii. Je známá svým charakteristickým zabarvením hlasu a poetickými texty.

Už její debutová deska Tidal byla úspěšná – prodalo se jí více než tři miliony kusů a stala se tak trojnásobně platinovou. V roce 1997 získala cenu MTV Video Music Award v kategorii Nejlepší začínající umělec.

Celý název jejího druhého alba zní: When the Pawn Hits the Conflicts He Thinks Like a King / What He Knows Throws the Blows When He Goes to the Fight / And He'll Win the Whole Thing 'Fore He Enters the Ring / There's No Body To Batter When Your Mind is Your Might / So When You Go Solo, You Hold Your Own Hand / And Remember That Depth is the Greatest of Heights / And If You Know Where You Stand, Then You Know Where to Land / And If You Fall It Won't Matter, Cuz You'll Know That You're Right.

Tato básen, kterou Fiona napsala, když si přečetla nepříznivou kritiku na svou první desku Tidal, je zapsaná v Guinessově knize rekordů jako nejdelší název alba, které bodovalo v americkém albovém žebříčku. Album je o něco experimentálnější než bylo to předchozí, texty jsou plné starých a neobvyklých výrazů, což snižuje jejich srozumitelnost. Navzdory tomu, že kritiky i reakce posluchačů byly víceméně příznivé, komerčnímu úspěchu prvního alba se druhé album rozhodně nevyrovnalo. Videoklipy k singlům Fast as You Can, Paper Bag a Limp natočil její tehdejší partner režisér Paul Thomas Anderson.

Téměř hotovou desku Extraordinary Machine odmítla firma Sony BMG vydat, protože se jí pokládala za komerčně neúspěšnou. Postupně však několik písní proniklo na internet a dokonce do lokálních rádií. Skalní fanouškové odpověděli kampaní „Free Fiona”, kdy se snažili dotlačit firmu Sony BMG k vydání této desky. Dopadlo to tak, že v srpnu 2005 album skutečně vyšlo. Fiona se ale mezi tím rozhodla, že ho celé přepracuje. Deska se setkala s převážně příznivou reakcí fanoušků i kritiky.

Zdroj: cs.wikipedia.org

 
TOPLIST.cz