Zpět na: bestMusic.cz » Interpreti a skupiny » Kanye West » Základní info

Kanye West - Základní info

Popis

Kanye West
Země původuUSA
Rok narození1977
ŽánrHip-Hop
Počet alb4
Pořadí dle BM60.
Tvoje hodnocení:
Aktuální hodn.
(50%)

 

Základní info Diskografie Písně Galerie Komentáře (0)

Kanye Omari West (narozen 8. června 1977) je americký producent a zpěvák, desetinásobný držitel Grammy.

Jen v USA se už prodalo více než 8,5 mil. jeho desek, Westovo třetí studiové album s názvem Graduation vyhrálo tři Grammy včetně nejlepšího hip hopového alba.

Narodil se 8. června 1977 v Atlantě, když mu byly tři roky, jeho rodiče se rozvedli a on se spolu s matkou přestěhoval do Chicaga, kde v nyní žije. Při studijích na chicagské American Academy of Art produkoval pro místní hudebníky, později se proslavil jako producent známých umělců, např. Alicia Keys, Jay-Z nebo Janet Jackson.

Kanye West také dlouhou dobu pracoval na svém sólovém albu, ale jeho vydání znovu a znovu odkládal. V říjnu 2002 měl těžkou autonehodu, při které se mu přelomila čelist na třech místech. Několik týdnů nehodě začíná nahrávat píseň "Through The Wire", popisující svou málem smrtící autonehodu. Tato píseň se nakonec stala v roce 2004 jedním ze stěžejních tracků Kanyeho alba The College Dropout, vydaným společností Roc-a-Fella Records. Album se dočkalo téměř okamžitě úspěchu, protože Kanye má naprosto nezaměnitelný jedinečný styl, který v sobě nese prvky klasického soulu a R&B a má také úžasné smysluplné texty, které splňují všechny předpoklady pro hudební proud dnešní hudby.

V roce 2005 se Kanye West stal nejvíce nominovaným umělcem za rok 2004, když obdržel 10 nominací na Grammy Awards. Obdržel dvě nominace v kategorii Album roku, jednu za album The College Dropout, jednu za spolupráci na albu The Diary of Alicia Keys zpěvačky Alicie Keys. Také dostal nominaci za práci s populární zpěvačkou Janet Jackson a nominaci za její singl "I Want You", který byl nominován za Nejlepší ženský hlasový R&B výkon (West byl producentem tohoto singlu).

Na předávání 47. Annual Grammy Awards získal ocenění za nejlepší album a za nejlepší rapové album The College Dropout, jeho singl "Jesus Walks" vyhrál cenu za nejlepší rapový song. Poněkud překvapivě Kanye West nevyhrál cenu za nejlepší talent roku (cenu vyhrál Maroon 5). To bylo pro Westa velké zklamání, protože i v roce 2004 v American Music Awards mu cenu vyfoukla Gretchen Wilson.

Kanye West také mj. začal s vlastní sítí s oblečením. Když Kanye dosáhl vysněného uznání, že jeho hudba je dobrá, tak nastal čas, aby také realizoval další platinové album [[Get Lifted[[, tentokráte však svému pianistovi Johnu Legendovi. Jeho nahrávací společnost vydala alba umělcům jako Common, Keyshia Cole, GLC, Consequence a Farnsworth Bentley.

Druhé album Late Registration, které vyšlo 30. srpna 2005, debutovalo prvním místem americké hitparády Billboard 200. Za první týden se ho prodalo více než 860 000 kopií, což byl dosud nejvyšší počet zaznamenaný u nahrávací společnosti Def Jam. Nadšení kritici ho zvolili za nejlepší Rapové album roku v rámci cen Grammy.

Vydání desky Graduation bylo posunuto z 18. na 11. září 2007, aby vyšla ve stejný den jako nové album 50 Centa Curtis. Jednalo se tak o oficiální souboj dvou velikánů hip hopové scény, ze které nakonec vyšel vítězně Kanye se svými 957 000 prodanými nosiči během prvního týdne (50 Cent: 691 000). Deska rovněž vyhrála tři Grammy a zaznamenala prodeje převyšující 2 mil. prodaných nosičů. Krátce po vydání alba zemřela jeho matka Donda West.

Zdroj: cs.wikipedia.org

 
TOPLIST.cz