Zpět na: bestMusic.cz » Interpreti a skupiny » Gorillaz » Základní info

Gorillaz - Základní info

Popis

Gorillaz
Země původuVelká Británie
Existence24 let
ŽánrRock
Počet alb5
Pořadí dle BM128.
Tvoje hodnocení:
Aktuální hodn.
(36%)

 

Základní info Diskografie Písně Galerie Komentáře (0)

Gorillaz je britská hudební skupina založená v roce 1998 Damonem Albarnem ze skupiny Blur a Jamiem Hewlettem, grafikem komiksové knihy Tank Girl.

Kapelu tvoří čtyři virtuální (komiksové) postavy: 2D, Murdoc, Noodle a Russel. Jejich hudba je na pomezí mnoha žánrů, většinou jsou zařazováni do indie rockové škatulky, avšak jejich žánrová rozmanitost je podstatně větší, sahá od popu, hip hopu, elektronické hudby až po dub.

Eponymní debutové album vydané v roce 2001 bylo extrémně úspěšné, prodalo se ho více než sedm milionů kopií. Rovněž bylo nominováno na Mercury Prize, avšak nominace byla na žádost kapely stažena.

Druhého alba se veřejnost dočkala až v roce 2005 s písněmi „DARE“, „Dirty Harry", „Kids With Guns / El Mañana" v čele s úspěšným pilotním singlem „Feel Good Inc.". V Británii byla tato deska pětkrát a v USA dvakrát platinová, zároveň si vysloužila hned pět nominací na Grammy. Proměnili však jen jedinou, zvítězili v kategorii „Best Pop Collaboration with Vocals".

Gorillaz také vydali tři kompilační alba, to poslední z roku 2007 bylo časopisem Mixmag zvoleno za albem měsíce v prosinci 2007.

Zdroj: cs.wikipedia.org

 
TOPLIST.cz