Zpět na: bestMusic.cz » Interpreti a skupiny » Damien Rice » Základní info

Damien Rice - Základní info

Popis

Damien Rice
Země původuIrsko
Existence25 let
ŽánrCountry
Počet alb3
Pořadí dle BM689.
Tvoje hodnocení:
Aktuální hodn.
(0%)

 

Základní info Diskografie Písně Galerie Komentáře (0)

Damien Rice (7. prosince 1973) je irský folkový zpěvák, skladatel a kytarista. Je jedním z nejznámnějších irských hudebních umělců.

Damien Rice se narodil na začátku 70. let v Dublinu otci Georgovi a matce Maureen. Brzy po jeho narození se rodina přestěhovala do Celbrigde v hrabství Kildare, které leží v jihovýchodním Irsku.

Svou profesionální kariéru začínal jako člen rockové skupiny Juniper. Kapela nikdy nevydala žádnou desku, nahrála pouze EP s názvem Manna a dva singly Weatherman a World is dead before they split. Když se Damien Rice rozhodl pro sólovou kariéru, odstěhoval se v roce 1999 do Tuscany, v Itálii, následně cestoval po celém světě a živil se hraním na ulici.

Když se po roce vrátil do Dublinu, vypůjčil si peníze a nahrál demo snímek, který poslal Davidu Arnoldovi, producentovi a filmovému skladateli, který je znám spoluprácí se zpěvačkou Björk. Arnoldovi se jeho muzika zalíbila a poskytl mu dostatek financí pro natočení jeho první desky.

Deska s názvem O byla v červnu 2002 vydána v Irsku a Velké Británii, o rok později vyšla v Evropě a USA a byla vřele přijata kritikou. V roce 2003 vyhrál prestižní cenu Shortlist Music Prize, zároveň byl nominován na Meteor Irish Music Awards a British Awards.

I když byla první deska opěvována všemi hudebními znalci, slávu mu přineslo až propůjčení písní do filmů a TV show. Asi nejznámnějším filmem, kde se Damienovi písně objevily, byl film Na dotek s Julii Roberts, Natalii Portman a Judem Law v hlavních rolích. Titulní píseň The Blower´s Daughter se stala okamžitě celosvětovým hitem.

Dalšími snímky, kde se objevily jeho písně, jsou například Vysvobození, V dobré společnosti a seriály Ztraceni, Alias a Chirurgové. Singl 9 Crimes z jeho nové desky byl k slyšení v třetím pokračování Shreka.

Svoji další desku s podobným jednoduchým názvem 9 Damien Rice vydal v listopadu 2006.

Členy jeho doprovodné kapely jsou Vyvienne Long, Shane Fitzsimons, Tom Osander. S kapelou při některých koncertech vystupují také Joel Shearer a Cora Venus Lunny. Dlouholetá Damienova spolupracovnice, Lisa Hannigan, která k mnoha písním nazpívala nezaměnitelné vokály, z kapely odešla v roce 2007. Damien spolupracoval také s řadou dalších umělců, namátkou s The Frames, Glenem Hansardem a Tori Amos.

Damien Rice se angažuje v různých charitativních nevládních organizacích (např. Greenpeace, U.S. Campaign for Burma). S Lisou Hannigan natočili charitativní song Unplayed Piano, pro album War Child nahrál starou píseň od Juniper Crosseyed Bear, s mnoha irskými umělci se podílel na vydání charitativního alba The Cake Sale. V červenci 2007 vystoupil na Live Earth, koncertu podporující boj proti klimatickým změnám.

Zdroj: cs.wikipedia.org

 
TOPLIST.cz