Zpět na: bestMusic.cz » Interpreti a skupiny » Franz Ferdinand » Základní info

Franz Ferdinand - Základní info

Popis

Franz Ferdinand
Země původuVelká Británie
Existence18 let
ŽánrRock
Počet alb0
Pořadí dle BM685.
Tvoje hodnocení:
Aktuální hodn.
(0%)

 

Základní info Diskografie Písně Galerie Komentáře (0)

Franz Ferdinand je skotská indie rocková hudební skupina založená v roce 2001 v Glasgow. Kvartet pojmenovaný po rakouském arcivévodovi Františkovi Ferdinandu D´Este tvoří - Alex Kapranos, Nick McCarthy, Bob Hardy a Paul Thomson.

Obě jejich desky byly velmi úspěšné, debutové album bylo oceněno prestižní Mercury Prize. V roce 2005 triumfovali na údílení britských cen BRIT Awards a NME Awards. Mezi jejich nejznámější písně patří "Take Me Out", "This Fire", "Do You Want To" a The Fallen".

V současné době kapela pracuje na třetím studiovém albu, jeho vydání bylo ohlášeno na červen 2008.

Členové kapely se potkali na umělecké škole v Glasgow, všichni už měli zkušenosti z předchozích kapel (Alex Kapranos a Paul Thomson společně působili v Yummy Fur). Nedlouho po svém vzniku se upsali labelu Domino Records, v roce 2003 vyšla jejich první nahrávka - EP Darts of Pleasure (obsahovala písně "Darts Of Pleasure" , "Shopping for Blood", "Van Tango" a "Tell Her Tonight"). Poté se přestěhovali do Malmö, kde spolu s producentem The Cardigans Tore Johanssonem nahrávali debutové album. Chuť úspěchu ochutnali poprvé v lednu 2004, když singl "Take Me Out" bodoval třetím místem v britské hitparádě. Ve stejném roce vydali dalších 5 singlů, které se umístily na předních místech nejen britských hitparád.

Většinu roku 2005 strávila kapela v nahrávacím studiu, kde připravovala nové album s názvem You Could Have It So Much Better, které vyšlo v říjnu 2005 a sklidilo velký obdiv od kritiky i fanoušků. Během prvního týdne se ho prodalo více než 100 000 kopií, největší úspěch zaznamenaly singly "Do You Want To" , "Walk Away" a "The Fallen". Franz Ferdinand vystoupili v létě 2006 na festivalu Love Planet v Praze.

Stále odkládané vydání třetího alba bylo ohlášeno na "léto-podzim" 2008. Na oficiálních fan stránkách nabídli alespoň ochutnávku textů.

informace převzaty z cs.wikipedia.org/wiki/Franz_Ferdinand

 
TOPLIST.cz