Zpět na: bestMusic.cz » Interpreti a skupiny » Iggy Pop » Základní info

Iggy Pop - Základní info

Popis

Iggy Pop
Země původuUSA
Rok narození1947
ŽánrPunk
Počet alb22
Pořadí dle BM134.
Tvoje hodnocení:
Aktuální hodn.
(30%)

 

Základní info Diskografie Písně Galerie Komentáře (0)

Iggy Pop (vl. jménem James Jewell Osterberg) je americký punk rockový zpěvák a občasný herec (Kafe a Cigára).

Přestože měl jen omezený komerční uspěch, Pop je považován za jednoho z největších vzorů punk rocku a jeho příbuzných stylů. Někdy je také nazýván jako Kmotr Punku nebo Rockový Leguán, a je také velice proslulý svou dynamikou na podiu.

Pop byl zpěvákem kapely The Stooges z přelomu 60. a 70. let která měla velký vliv na podobu hard rocku a počátky punku (mezi fanoušky Stooges patřili i Ramones). The Stooges se neblaze proslavili svými koncerty na kterých Pop skákal z podia (tímto byl objeven tzv. „stage diving“), s hrudí pomazanou syrovým masem a někdy také burákovým máslem. Mnoho pozdějších zpěváků tyto Popovy kousky imitovalo.

Ačkoli už nebyl tak divoký jako za časů Stooges, Pop byl střídavě úspěšný jako solový zpěvák 25 let. Mezi jeho nejznámější písničky patří například „Lust for Life“, „I'm Bored“ nebo „The Passenger“ (založená na básničce od Jima Morrisona).

V roce 1964 začíná ve skupině Iguanas a to jako bubeník. Roku 1965 odchází už jako zpěvák do detroitské R&B skupiny The Prime Movers. V té době si bere přezdívku Iggy Pop. Až v r. 1967 zakládá legendární sk. The Psychedelic Stooges (následně Iggy & The Stooges) a to ve složení Iggy Pop - voc, Ron Asheton - g, bg, voc, Scott Asheton - dr, Dave Alexander - bg.

První album produkoval John Cale a vedlo si poměrně dobře. Následuje rok 1970 a personální změny v kapele: v létě přicházejí S. Mackay, B. Cheatham a J. Williamson, už po měsíci však Cheatham kapelu opouští spolu s D. Alexandrem. Novým členem je Z. Zettner, záhy vystřídaný Reccou.

V následujícím roce se ale kapela rozpadá, když jednou z příčin jsou drogy (Iggy se léčí na Floridě). V roce 1972 dochází k obnovení Stooges ve složení Iggy Pop, R. Asheton, S. Asheton, (J. Williamson), Scott Thurston - keyb. V té době používali název Iggy Pop & The Stooges. Kapela se ale po dvou letech opět rozpadá. V roce 1975 se Iggy opět léčí a v té době mu pomáhá jeho přítel David Bowie a jejich spolupráce je oboustranná, když se Pop objeví i na Bowieho albu Low.

Velmi ceněné album Idiot je obvykle označováno za první sólovou desku. Roku 1979 se v Iggyho koncertní kapele objevují m.j. Glen Matlock, Jackie Clark a S. Thurston. Na albu New Values (1979) se podílejí S. Thurston, S. Asheton, J. Williamson a Fred “Sonic” Smith. Deska Soldier (1980) je velmi ceněna a mezi muzikanty se tu objevují m.j. Barry Andrews, D. Bowie, členové skupiny Simple Minds, Ivan Král a G. Matlock.

V r. 1981 se Iggy Pop prosazuje tanečním hitem Bang Bang. O rok později spolupracuje s Chrisem Steinem na hudbě k filmu Rock´n´Rule a v roce 1985 účinkuje ve filmu Sid a Nancy (o rok později hraje i ve filmu Barva peněz). V roce 1985 má první větší hit - Real Wild Child (cover verze písně Johnnyho O´Keefa z r. 1957).

Album Instinct (1988) produkoval Bill Laswell a spolupracoval na něm Steve Jones. V roce 1990 ztvárnil hlavní úlohu ve filmu Cry Baby a hraje též ve filmu Hardware. Poměrně dobře si vedlo album Brick By Brick (1990) včetně singlu Candy (duet s Kate Piersonová se sk. B-52´s).

Zdroj: cs.wikipedia.org

 
TOPLIST.cz