Zpět na: bestMusic.cz » Interpreti a skupiny » Enya » Základní info

Enya - Základní info

Popis

Enya
Země původuIrsko
Existence37 let
ŽánrNewAge
Počet alb0
Pořadí dle BM679.
Tvoje hodnocení:
Aktuální hodn.
(0%)

 

Základní info Diskografie Písně Galerie Komentáře (0)

Enya (vlastním jménem Eithne Ní Bhraonáin, 17. května 1961, Gweedore, Irsko) je irská zpěvačka, skladatelka a klávesistka.

Enya o svém jméně říká: „Jméno mi dal dědeček. Narodila jsem se v gaelské oblasti a gaelština (irská keltština) byla také můj první jazyk, takže Enya není irské, nýbrž gaelské jméno. A navíc ho doprovází taková pověst: V irské mytologii byla bohyně Enya. Neměla se provdat, protože jí osudem bylo dáno, že její manžel zabije jejího otce. Ten, aby tomu zabránil, ji raději poslal na vzdálený ostrov (do míst mého narození). Ale ona se tam zamilovala a provdala. A událo se to, co bylo předpovězeno: její manžel, sice neusiloval Enyina otce zabít, ale stalo se v nějaké bitvě.“

Enya nyní žije a v Londýně. Její rodina je silně hudebně založena. Rodiče, než se usadili, hráli v rodinné taneční kapele. Otec Leo vlastní místní hospodu Leo’s Tavern a matka Baba vyučovala hudbu na místní škole. V roce 1968 Enyini starší bratři, Ciarán a Pól, spolu se strýci, Pádraigem a Noelem Ó Dúgáinovými, založili skupinu An Clann As Dobhair (Rodina z Dobhairu, vyslovováno přibližně jako [En Klanador]), aby na festivalech hráli tradiční irskou muziku. Krátký čas zde působila i Enya. Později změnili jméno na Clannad, v roce 1973 přibrali sestru Máire a stali se mezinárodně známými a úspěšnými jak se svou tvorbou, tak s upravenými tradicionály. Vydali čtrnáct desek (poslední v roce 1995), složili hudbu k seriálům Harry’s Game a Robin Of Sherwood (za ten dostali jako první irská skupina v historii cenu Britské akademie), na singlu In A Lifetime zpívala Máire duet s Bonem z U2, absolvovali několik turné.

První práci dostala Enya v roce 1985, kdy složila hudbu pro francouzský film Žabí princ.

V roce 1987 Enya vydala své první album nazvané prostě Enya. Rob Dickins, hlava Warner Music UK, jím byl naprosto unesen, a ihned uzavřel s Enyou smlouvu. Nutno podotknout, že Rob Dickins je celosvětově znám jako jeden z nejdravějších a nejvlivnějších mužů v hudebním byznysu. Má talent na prosazování „odlišných“ umělců a nezáleží mu na tom, jak dlouho to bude trvat. V případě Enyi to byl ani ne rok.

V říjnu 1988 vydala Enya v podstatě debutové album Watermark, a ačkoliv původně nebyly plánovány žádné singly, byla to právě píseň Orinoco Flow, jíž se Enya zapsala do povědomí posluchačů. Singl se zcela neočekávaně vyšvihl na přední příčky hitparád, nezřídka se objevil i v jejich čele. A z Enyi se stal fenomén.

Na tomto místě je ovšem nutné zmínit se o tom, kdo za tímto fenoménem ještě stojí. Ačkoliv Enya vystupuje sama, dílo vydávané pod jejím jménem je výsledkem spolupráce mezi ní (hudba, aranžmá), Nicky Ryanem (produkce, aranžmá) a Romou Ryanovou (texty). Sama Enya ve většině rozhovorů říká: „Bez kohokoliv z nás tří by pojem Enya vůbec nemohl existovat.“

31. října 1991 vydala další album, z něhož se se stejnou slávou prezentovaly singly Caribbean Blue a Book Of Days. Enya byla, stejně jako kdysi její bratři, požádána o složení hudby k jedné epizodě vysoce sledovaného seriálu televize BBC, The Celts. Když si producenti její práci poslechli, rozhodli se ji požádat o hudební doprovod k celému seriálu. Výběr z něj byl 13. listopadu 1992 vydán na stejnojmenném albu. Váže se k němu i jedna zajímavost: skladbu Boadeica vynesli na světlo světa The Fugees, když sampl z ní použili jako hlavní pozadí pro svůj celosvětový hit Ready Or Not.

Po dalších třech letech se objevil nový singl: Anywhere Is, předzvěst nového alba The Memory Of Trees, vydaného 17. listopadu 1995 a z něhož vzešla ještě píseň On My Way Home.

Po deseti letech své kariéry se Enya rozhodla vydat průřez svou tvorbou – výběr Paint The Sky With Stars s převážně komerčně laděnými věci. Warner Music, vydavatel tohoto výběru, přišel i s limitovanou edicí A Box Of Dreams – třemi tematicky rozdělenými kompaktními disky a exkluzivním, dvaatřicetistránkovým bookletem, zabaleným v tmavomodré krabici, která se otevírá jako knížka.

Enya zpívá anglicky, irsky, latinsky, velšsky, španělsky, japonsky, francouzsky, ale také fiktivní řečí zvanou Loxian.

Zdroj: cs.wikipedia.org

 
TOPLIST.cz