Zpět na: bestMusic.cz » Interpreti a skupiny » Aphex Twin » Základní info

Aphex Twin - Základní info

Popis

Aphex Twin
Země původuIrsko
Existence28 let
ŽánrElectronic
Počet alb4
Pořadí dle BM660.
Tvoje hodnocení:
Aktuální hodn.
(0%)

 

Základní info Diskografie Písně Galerie Komentáře (0)

Apehx Twin, pravým jménem Richard David James, (18. srpna 1971, Limerick, Irsko) je britský průkopník elektronické hudby tvořící především techno, ambient, acid, IDM a drill'n bass

Richard D. James se narodil v regionální nemocnici v Irském Limericku. Jeho rodiči jsou Lorna a Derek Jamesovi. Vyrůstal v Anglickém Cornwallu, kde prožíval šťasně dětství s jeho dvěma sestrami. Ve dvanácti letech začal produkovat hudbu. Jako teenager dělal DJe v St.Ives. Jeho první nahrávka měla 12 písní a jmenovala se EP Analogue Bubblebath. V roce 1991 James vytvořil Rephlex Records se svým kamarádem Grantem Wilsonem. Rephlex Records tak začalo podporovat britský Acid.

První studiové album, Selected Ambient Works 85-92, bylo vydáno v roce 1992 na R&S Records a bylo velmi často kritiky označováno jako průlomové ambientové album. Od této doby začal vydávat svá alba na kultovním Warp Records. Následovalo album Selected Ambient Works Volume II (1994), již vydané na zmíněném Warp Records. Dále I Care Because You Do (1995), což je poslední deska, kde byl použit analogový syntetizér.

V pozdějších devadesátých letech se jeho hudba stává populárnější, a to díky dvěma singlům - Come to Daddy a Windowlicker, ty jsou pouštěny na MTV. Videa na tyto dva singly natočil kultovní režisér Chris Cunningham. V roce 2001 vydal Aphex Twin desku drukqs, která obsahuje dva disky s převážně pianovými skladbami. Později v roce 2004 se Richard vrací k acid technu v podobě Analord série, ze které vznikne výběrem nejlepších skladeb nová deska, Chosen lords.

Zdroj: cs.wikipedia.org

 
TOPLIST.cz