Zpět na: bestMusic.cz » Interpreti a skupiny » Britney Spears » Základní info

Britney Spears - Základní info

Popis

Britney Spears
Země původuUSA
Existence31 let
ŽánrPop
Počet alb7
Pořadí dle BM20.
Tvoje hodnocení:
Aktuální hodn.
(78%)

 

Základní info Diskografie Písně Galerie Komentáře (0)

Britney Jean Spears (2. prosince 1981) je americká popová zpěvačka, vítězka Grammy, skladatelka písní, tanečnice a herečka. Nejvíce vešla ve známost svými písněmi „...Baby One More Time“ nebo „Toxic“.

Jako malá začínala v televizi v New Mickey Mouse Clubu, pět let po skončení tohoto pořadu v roce 1998 se vydala na sólovou pěveckou kariéru.

Její úspěchy přitahovaly i reklamní sponzory, nejznámější je její reklama pro Pepsi, natočila i film a měla vlastní reality show. Několik let žila se zpěvákem Justinem Timberlakem. Později se provdala za tanečníka Kevina Federlina, se kterým se v roce 2007 rozvedla, a s nímž má dvě děti.

Britney Spears se narodila ve městě McComb (Mississippi), ale vyrůstala v Kentwoodu, Lousianě. Její otec je stavitelem a matka učitelkou na základní škole. Britney má dva sourozence, bratra Bryana, který působí jako jeden z jejích manažerů a sestru Jamie Lynn, která je rovněž úspěšnou herečkou a zpěvačkou.

Spears byla vynikající gymnastka, vyhrávala různé soutěže. Působila v místní taneční revue. Když jí bylo osm, kněz místního babtistického kostela doporučil Britney konkurz do Mickey Mouse Clubu.

Ačkoli byla tehdy ještě velmi mladá, všiml si jí agent z New Yorku. Poté tři roky navštěvovala v New Yorku taneční školu a působila v televizi v několika reklamách.

Později byla do Mickey Mouse Clubu přijata a působila tam od roku 1993-1994. Potkala se tam s dalšími začínajícími hvězdičkami jako jsou Justin Timberlake, Joshua Chasez, Keri Russell, Christina Aguilera nebo Ryan Gosling.

Debutovým singlem Britney byl song s názvem ...Baby One More Time, který se začal objevovat v rozhlasových stanicích a na MTV v roce 1998. Singl, kde je Britney ještě hnědovlasá a oblečena do školní uniformy, slavil úspěchy po celém světě. Vrcholky hitparád okupoval nejen ve Spojených státech, ale i v Austrálii a Velké Británii. Stejnojmenné album bylo v Kanadě a v USA na špici nepřetržitě šest týdnů.

Během jednoho roku se stala nejúspěšnějším teenagerem v historii. Alba „ ...Baby One More Time“ se prodalo celosvětově přes 28 milionu kusů.

V dubnu 1999 se dostala na titulní stránku časopisu Rolling Stone. Její snímky, kde se prezentovala jako lolita, vzbudily velké pozdvižení, jelikož na nich měla větší prsa než na jiných snímcích, čímž se vyrojily spekulace o údajné plastické operaci, kterou měla podstoupit před natáčením videoklipu Sometimes. Spekulace Spears nepotvrdila.

Za album ...Baby One More Time dostala mnoho ocenění a byla zvolena největší celebritou světa. V prosinci obdržela čtyři ceny Billboard Music Award, dále potom ceny American Music Award a v neposlední řadě v únoru 2000 obdržela 2 nominace na Grammy Awards.

Po dokončení úspěšného turné s názvem Crazy 2K Tour vydala Spears druhou desku s názvem Oops!... I Did It Again. Ihned se dostala na první místa skoro všech zemí celého světa. Jen během prvního týdnu se v Americe tohoto alba prodalo více než 1.3 milionu kopií a stalo se tak nejrychleji prodávajícím se albem zpěvačky všech dob. Během roku 2000 se v Americe prodalo celkem 10 milionu kusů, ve Velké Británii 900.000 nosičů a v Německu 1.2 milionu kusů. Alba Oops!... I Did It Again se prodalo celosvětově přes 24 miliónu kusů.

V roce 2000 vydala ve spolupráci s matkou svou první knihu, u nás vydanou pod názvem Ze srdce do srdce. Vyhrála několik cen MTV Award, kde vyvolalo diskusi její vystoupení, které absolvovala jen spoře oděná. Za druhou desku obdržela dvě nominace na Grammy v kategoriích Nejlepší popové album a Nejlepší popová píseň.

Na začátku roku 2001 podepsala Britnes smlouvu s firmou Pepsi, za kterou obdržela 8 milionů dolarů. Vydala svou druhou knihu s názvem Matčin dar a vyvolala opět vlnu zájmu svým vystoupením na MTV Video Music Awards, kde zpívala omotaná hroznýšem, čímž se na ni svalila vlna kritiky organizace PETA.

V listopadu vydala své třetí album nazvané jednoduše Britney. Během prvního týdne se prodalo více než 746,000 kopií. Ačkoli se v USA prodalo více než 4 miliony kusů, byl to veliký propad oproti prvním dvěma deskám. Album je vůbec první, na kterém se Britney podílela jak autorsky tak producentsky. Celkově se alba Britney prodalo celosvětově 15 milionů kusů.

V únoru 2002 šel do kin první film s Britney nazvaný Crossroads, který v prvním víkendu filmové návštěvnosti dosáhl na číslo dvě, posléze ale strmě padal dolů. Ve filmu se objevily písně z alba „Britney“. Film byl nakonec kritiky roznesen na kopytech. Za tento film obdržela Britney dokonce cenu Zlatá malina pro nejhorší herečku společně s Madonnou.

V červnu 2002 otevřela v New Yorku restauraci s názvem NYLA, ale pro neúspěch ji po roce zavřela. Mezitím mnoho kritiků spekulovalo nad tím, že její hudební vliv na svět rapidně poklesl, přesto byla za album Britney nominována na cenu Grammy. A za rok 2003 byla vyhlášena časopisem Forbes celebritou roku. Na hudební scénu se vrátila po delší době až v srpnu roku 2003 při udělování cen MTV Video Music Awards, kde vystupovala společně s Madonnou a Christinou Aguilerou. Společně s Aguilerou zazpívala Madonnin známý hit Like a Virgin. Vystoupení opět vzbudio velký poprask, jelikož se během něj Britney s Madonnou políbily.

V listopadu 2003 vydala Britney své čtvrté studiové album nazvané In the Zone. S albem ji pomáhal po dlouhé době opět Max Martin, ale pomohli jí i takové osobnosti jako je Moby nebo R. Kelly. Britney si celé album (13 písní) napsala poprvé sama.

Deska se opět dostalo na první místo amerického albového žebříčku, čímž znovu přepsala hudební dějiny - všechny alba na prvním místě. V prvním týdnu se In the Zone prodalo celkem 609 000 kopií. Ve Spojených státech se prodalo tohoto alba více než 3 miliony kusů. Po dlouhé době měla Britney i singl v Top 10 amerického hudebního žebříčku a to se songem Toxic, za který Britney obdržela i svou první Grammy. Alba In the Zone se po celém světě prodalo více než 10 milionů kusů.

Velmi úspěšný byl i třetí singl z desky In The Zone s názvem Everytime. Po nahrání této skladby se Britney vydala na celosvětové turné s názvem „The Onyx Hotel Tour“, které vidělo více než 600 000 fanoušků a vydělala 34 milionů dolarů. Koncerty se odehrávaly v Severní Americe a také v Evropě, kde ho ale celé nedokončila, jelikož si týden před začátkem turné poranila koleno při natáčení dalšího klipu tentokrát k písni Outrageous.

Během druhé poloviny roku 2004 Britney oznámila přerušení hudební kariéry za účelem založit rodinu. Ihned po uzavření manželství s Federlinem řekla časopisu People „Chci být mladá maminka, příští rok mi bude 23 a už chci být matkou“. Přesto průmysl s nálepkou „Britney“ fungoval dál, v září 2004 vydala Britney svůj první parfém „Curious“. Po jednom roce prodeje si Britney vydělala 100 milionů dolarů a vyneslo jí to nálepku nejlépe prodávaného parfému.

První hitovou kolekci s názvem Greatest Hits: My Prerogative vydala koncem roku 2004. Album debutovalo na čtvrtém místě amerického albového žebříčku (nižší prodeje vznikly zřejmě kvůli nedostatku propagace). V prvním týdnu se alba v USA prodalo více než 255 000 kusů. Ve Velké Británii se prodalo v prvním týdnu 115 000 kopií, čímž převýšila prodeje podobných kolekcí takových zpěvaček jako je Madonna, Shania Twain nebo Whitney Houston. Na Britneyině výběrovce se objevily i tři nové singly s názvy My Prerogative nebo Do Somethin'. Alba se nakonec prodalo přes 8 milionů kusů na celém světě.

Spears oznámila těhotenství přes svého tiskového mluvčího v dubnu 2005. Od narození svého prvního dítěte se v její hudební kariéře toho moc nestalo. Její nakladatelství vydalo remixové album nazvané" B in the Mix: The Remixes" a v únoru roku 2006 vydala nový parfém nazvaný „In Control“.

V květnu 2006 oznámila Britney druhé těhotenství. A veřejně promluvila o spekulacích o jejím brzkém rozpadu v manželství a vše vyvrátila, zároveň potvrdila, že nového alba se fanoušci dočkají nejdříve až za rok.

12. září 2006 se jí narodil druhý syn.

16. února po týdnech pronásledování paparazzii, užívání divokých večírků a alkoholu se Britney Spears rozhodla podstoupit léčení v příslušném zdravotnickém zařízení. Nicméně na léčení nevydržela ani 24 hodin. Následující noci se objevila v kadeřnickém salónu v Malibu, kde ji i přes její žádost odmítli oholit vlasy. Proto se ujala nůžek sama a ostříhala se dohola. Poté zamířila přímo do tetovacího studia, kde si nechala udělat tetování.

20. února 2007 se Britney rozhodla znova nastoupit do rehabilitačního střediska na léčení a veřejně požádala všechny publicisty, aby jí nechali na chvíli na pokoji a respektovali soukromí. To se bohužel nestalo a ve chvíli kdy paparazzi objevili středisko, kde Britney je, rozhodla se tato zpěvačka opět léčbu nedokončit. Ve středisku nevydržela ani den.

Britney nastoupila po třetí na léčení a Kevin Federline byl kontaktován soudem ohledně opatrovnictví dětí. Soudce, který měl na starosti rozvod Kevina Federlina a Britney Spears se dal slyšet, že pokud Britney tentokrát nedokončí léčbu a rehabilitační zařízení opustí dříve, nebude mít žádnou naději na získání dětí v rozvodovém řízení.

Léčebnu po úspěšném léčení opustila 20. března 2007 a začala se opět plně věnovat svým dětem a přípravám na nové album.

Britney téměř po 3 letech vystoupila na jeviště, poprvé dne 1. května 2007 v House Of Blues v San Diegu a poté následovalo ještě dalších 5 vystoupení v jiných městech. Všechny byly vyprodané během několika minut. Všechna vystoupení odzpívala na playback. 31. srpna vyšel nový singl nazvaný Gimme More a hudební televize MTV o známila, že Britney zahájí udílení cen MTV Video Music Awards právě s tímto singlem. Vystoupení ale bylo kritiky odsouzeno, jelikož Spears zpívala na playback a téměř netančila. Nové album pod názvem Blackout vyšlo 30. října.

Zdroj: cs.wikipedia.org

 
TOPLIST.cz