Zpět na: bestMusic.cz » Interpreti a skupiny » Cream » Základní info

Cream - Základní info

Popis

Cream
Země původuVelká Británie
Existence56 let
ŽánrRock
Počet alb7
Pořadí dle BM640.
Tvoje hodnocení:
Aktuální hodn.
(0%)

 

Základní info Diskografie Písně Galerie Komentáře (0)

Cream byla vlivná britská hudební skupina na pomezí rocku a blues z druhé poloviny 60. let.

Skupina Cream vznikla v roce 1966, kdy se kytarista Eric Clapton spojil se členy skupiny Graham Bond Organization Jack Brucem a Gingerem Bakerem. Jejich cílem bylo vytvořit bluesovou skupinu. První vystoupení odehráli na festivale ve Winsdoru a u posluchačů vyvolali nadšenou reakci.

První album, Fresh Cream, přineslo zajímavou směs bluesově laděných písní s rozsáhlými improvizovanými sóly. Skupina po dobu svého nepříliš dlouhého trvání bodovala nezvyklými nahrávkami, které zvýraznilo Claptonovo kytarové umění.

V nahrávacím studiu hudebníci experimentovali se zvuky, ale na koncertních pódiích se Cream proslavili hlučnými a divokými výstupy, kdy se snažili dokázat svůj muzikantský um v dlouhých improvizacích. O Cream se hovoří jako o předchůdcích hard rocku, jejich styl hudby ovlivnil např. Jimiho Hendrixe nebo Led Zeppelin.

V roce 1968 se skupina Cream začala rozpadat, uspořádala rozlučkový koncert a vydala poslední album, Goodbye.

Ačkoliv skupina fungovala zhruba dva roky, získala si značnou popularitu. Po jejím rozpadu se členové vydali na sólovou dráhu. Mezi nejznámější hity patří „I Feel Free“, „Sunshine of Your Love“, „White Room“, „Crossroads“ a „Badge“.

V roce 2005 se bývalí členové Cream znovu sešli a odehráli několik koncertů. Na nich nahráli album Royal Albert Hall London May 2-3-5-6 2005.

Zdroj: cs.wikipedia.org

 
TOPLIST.cz