Zpět na: bestMusic.cz » Interpreti a skupiny » Abraxas » Základní info

Abraxas - Základní info

Popis

Abraxas
Země původuČeská Republika
Existence46 let
ŽánrRock
Počet alb10
Pořadí dle BM643.
Tvoje hodnocení:
Aktuální hodn.
(0%)

 

Základní info Diskografie Písně Galerie Komentáře (0)

Abraxas je česká rocková skupina, která vznikla v únoru 1976 z malé pražské skupiny Abraam. Vůdčí osobností skupiny je od samého počátku kytarista a skladatel Slávek Janda (bratr Petra Jandy ze skupiny Olympic).

První sestavu Abraxasu tvořili Slávek Janda (kytara a zpěv), Miroslav Imrich (zpěv), Ivan Sekyra (kytara), Jiří Cendra (klávesy), Antonín Smrčka (basová kytara) a Ivan Pelíšek (bicí). V počátku se v tvorbě skupiny prosadila silná inspirace skupinou Pink Floyd a velmi rychle se zvuk i jevištní show proměnilo v dravý rockový proud inspirovaný novou vlnou české muziky na začátku 80. let.

V roce 1981 velmi krátce působí ve skupiny baskytarista Vladimír Padrůněk, poté ho nahradil Miroslav Ditrich. Téhož roku vyšlo velmi zdařilé album Box.

Roku 1982 opouští kapelu charismatický zpěvák Miroslav Imrich a skupina Abraxas se postupně vytrácí z podvědomí posluchačů. Krize vrcholí v roce 1989, kdy Abraxas na dalších pět let zcela zastavuje svou činnost.

V roce 1994 Abraxas ohlašuje svůj druhý start. Obnovená kapela ale nedokázala navázat na dávnou rockovou sílu a energii 80. let.

Zdroj: cs.wikipedia.org

 
TOPLIST.cz