Zpět na: bestMusic.cz » Interpreti a skupiny » Škwor » Základní info

Škwor - Základní info

Popis

Škwor
Země původuČeská Republika
Existence25 let
ŽánrMetal
Počet alb5
Pořadí dle BM51.
Tvoje hodnocení:
Aktuální hodn.
(54%)

 

Základní info Diskografie Písně Galerie Komentáře (0)

1998
Kapela vznikla na konci roku 1998. Zakládajícími členy byli tenkrát Petr Hrdlička (zpěv a kytara), Tomáš Kmec (basa) a František Vadlejch (bicí). V prosinci se kapela rozrostla ještě o Leo Holana (kytara). Původní repertoár skupiny byl založen víceméně na kombinaci trashmetalu a punku a skladby z tohoto období najdete na prvním oficiálním CD s názvem Mayday, které vyšlo u firmy Popron v listopadu 2000.

2000
V roce 2000 Skwar poprvé hraje v soutěži Rock Made In Gambrinus, kde vypadává hned v prvním kole. Během soutěže způsobuje silné pohoršení u pořadatelů i členů poroty nezřízenou konzumací alkoholu a následnou exhibicí v zákulisí i na podiu.


Tomáš Kmec / Leo Holan / František Vadlejch / Petr Hrdlička

 

2001

 

Na jaře 2001 se vyhrocuje situace okolo bubeníka Františka Vadlejcha, jehož chování, přestože kapela má k alkoholu velice kladný vztah, se stává neúnosným a je rozhodnuto o jeho odchodu. Po delším hledání přichází do Skwaru bývalý bubeník Debustrolu - Herr Miler. Původní název Skwar se začátkem roku 2001 změnil na současný Škwor. Důvodem bylo časté komolení názvu pořadateli, takže se kapela rozhodla zachovat fonetickou podobu názvu s ponecháním dvojitého W.

 


Tomáš Kmec / Herr Miler / Petr Hrdlička / Leo Holan

 

Po vydání alba Mayday, dochází k dohodě s pražským Arakainem který bere Skwar na své turné jako předkapelu. Jen tak z legrace se účastní opět soutěže Rock Made In Gambrinus, kterou vyhrává, na základě čehož musí do konce roku 2001 natočit CD. V naprosto šibeničním termínu natáčí CD s názvem Vyhlašuju boj.. a podepisuje smlouvu s firmou Warner Music. Ještě během prosince 2001 odchází Herr Miler z rodinných důvodů. Jako náhradu za sebe doporučuje Martina Pelce, který má s jeho zastupováním již zkušenosti z Debustrolu.

 


Martin Pelc / Petr Hrdlička / Leo Holan / Tomáš Kmec

 

2002

 

Celý rok 2002 vystupuje Škwor jako host na všech kolech vyhledávací soutěže Rock Made in Gambrinus a na různých festivalech po celé republice. Zúčastňuje se také slavného Ozzfestu nebo také na I-festu V září 2002 se skupina objevuje v televizi Prima, jako host pořadu Caruso show a v prosinci na TV Nova jako host v pořadu Rozjezdy pro hvězdy. Do konce roku 2002 jezdí Škwor v roli předskokana v rámci turné kapely Harlej, čímž se definitivně dostává do podvědomí mnoha diváků.

 

2003

 

V roce 2003 připravuje skupina materiál na nové CD a znovu jezdí po koncertech se skupinou Harlej. V hitparádách se objevuje videoklip Mý slzy neuvidíš. Kapela také vystupuje v několika hudebních pořadech. Zatím největší úspěch kapely se dostavuje na podzim roku 2003, kdy dělá předskokana na tour kapely Kabát.

 

2004

 

Ke konci března roku 2004 vychází nové album Vyvolenej. Album se objevuje několik týdnů mezi nejprodávanějšími alby v ČR. K albu je natočen videoklip Sraž nás na kolena.

 

2005

 

V roce 2005 kapela získává Zlatou desku za 10 000 prodaných alb za desku Vyvolenej. Na jaro se zúčastňuje Pink Panther festů, kde opět sklízí velké ovace publika. V říjnu vadává své již čtvrté řadové album s názvem Amerika, jehož součástí je i první samostatné stejnojmenné tour. Kapela se opět objevuje v pořadech jako Noc s Andělem, ESO, Medúza, Óčko atd..

 

2006

 

V roce 2006 opět kapela koncertuje na desítkách míst po celé republice. K albu Amerika je natočen videoklip Křídla. Postupně se připravuje materiál na nové album, v plánu je také DVD.

 

2007

 

26. března Škwor vydává album s názvem Loutky. To se ihned dostává do TOP 10 nejprodávanějších alb v ČR (5. místo). Pilotním singlem a zároveň videoklipem se stává song Střepy.

 

Kapela vyjíždí na turné, rozdělené do dvou částí.

 

Jarní doprovází velká širokoúhlá projekce a řada dalších vizuálních efektů.

 

Podzimní část je v civilnějším scénografickém pojetí.

 


 

2008

 

Kapela koncertuje a zároveň připravuje materiály na další řadovou desku a své historicky první DVD. Obojí by mělo vyjít v kompletu na přelomu září a října.

 
TOPLIST.cz