Zpět na: bestMusic.cz » Interpreti a skupiny » Rammstein » Základní info

Rammstein - Základní info

Popis

Rammstein
Země původuNěmecko
Existence28 let
ŽánrMetal
Počet alb4
Pořadí dle BM523.
Tvoje hodnocení:
Aktuální hodn.
(0%)

 

Základní info Diskografie Písně Galerie Komentáře (0)

Rammstein je německá hudební skupina, která vznikla v lednu 1994. Většina textů skupiny je v němčině, občas se však objeví angličtina, jedna skladba je dokonce ve španělštině.

Kapela postupně vznikala počátkem roku 1994. Tehdy kytarista Richard Kruspe, bubeník Christoph Schneider a Oliver Riedel, hrající na basovou kytaru iniciovali vznik skupiny. Dále se jim podařilo "ulovit" zpěváka Tilla Lindemanna, který se stal díky svému nenapodobitelném hlasu neodmyslitelným členem formace. Přišel také klávesista Christian "Flake" Lorenz, posledním do party se stal druhý kytarista Paul Landers.

Název skupiny je odvozen od malé vesničky Ramstein-Miesenbach ve spolkové zemi Porýní-Falc v Německu, ve které má americká armáda jednu ze svých leteckých základen. Základna Ramstein byla 28. srpna 1988 dějištěm letecké přehlídky, při které se dvě letadla typu Aermacchi MB-339 z italské akrobatické skupiny Frecce Tricolori při provádění manévru Cardioide srazila ve vzduchu a následný pád jednoho z nich a požár leteckého benzinu způsobil neštěstí, které si vyžádalo bezprostředně po havárii 40 lidských životů. Stovky přihlížejících byly zraněny a konečná bilance katastrofy se postupně vyšplhala na 72 mrtvých. Po této události byla přijata nová bezpečností opatření pro letecké přehlídky, kdy skupiny létají pouze ve vymezeném prostoru mimo sektor diváků, aby se předešlo opakování tragédie z roku 1988. Například text písně Rammstein z alba Herzeleid na tuto katastrofu odkazuje. Richard však tvrdí, že název vymyslel již před neštěstím. Navíc do názvu přidal jedno „M“ dle anglického slovesa ramm (beranit).

Svůj debut začali nahrávat v březnu roku 1995 ve Stockholmu. Své první demo pojmenovali Schwarzes Glass. Spolupracovali s producentem Jacobem Hellnerem, známým především svou prací pro švédskou kapelu Clawfinger. Této skupině dělali Rammstein zpočátku předkapelu na jejich koncertech. V říjnu téhož roku vyšel jejich první singl "Du Riechst So Gut". Zhruba měsíc po vydání singlu se objevilo na trhu jejich první album Herzeleid. Již tehdy začaly zaznívat první kritické hlasy, zda se náhodou nejedná skupinu fašisticky orientovanou. Jako důkaz často sloužil zdánlivě nevinný obal prvního CD, který prý zobrazuje postavy čisté árijské rasy. Jedná se pochopitelně o nesmysl a sami Rammstein uvedli, že to není pravda.

První slávy se Rammstein dotkli, když režisér David Lynch zařadil dvě jejich skladby ("Heirate Mich" a "Rammstein") na soundtrack k filmu Lost Highway. Na soundtracku se ocitli ve společnosti takových hvězd jako jsou např. Marilyn Manson, David Bowie, Nine Inch Nails nebo Angel Badalamenti.

22. července 1997 vyšlo druhé album Sehnsucht, kterým se definitivně prosadili na celém evropském trhu. Na albu zaujme nejen obsah, ale také booklet, který obsahuje tváře v jednotlivých členů mírně zohavené, což bylo pro některé lidi těžko stravitelné.

Třetí album Mutter, které vydali v roce 2001 je již o trochu více komerční a tudíž slavilo celosvětový úspěch. V červenci odjeli na turné po Evropě. Vystoupili také po delší době i v Česku na Strahově jako předkapela AC/DC. Tento koncert označili jako jeden z nejnepovedenějších, avšak ve stejném roce navštívili ČR ještě jednou a to dne 12. listopadu 2001 v T-Mobile aréně.

V roce 2004 vydali album Reise, Reise, které bylo rovněž velmi úspěšné. V prosinci v Česku vystoupili v T-mobile aréně. Hned další rok se předvedli s albem Rosenrot, dříve s pracovním názvem "Reise Weiter". Zatím posledním počinem skupiny je DVD Völkerball z roku 2006, jenž mapuje jejich koncertní putování po Francii, Rusku, Japonsku a Anglii.

Skupina Rammstein je známá svými pyrotechnickými efekty při koncertech. Skoro ke každému songu mají přiřazený efekt. Například při songu "Asche zu Asche" hoří mikrofóny před Richardem a Pulem. Při "Feuer Frei!" si Till Lindemann nasadí náhubek který následně „plive“ oheň. Píseň "Mein Teil": Till má na mikrofonu připevněný nůž. Přiveze si velký kotel ve kterém je "Flake" se svými klávesami. Ke konci si Till vezme plamenomet a začne foukat oheň pod kotel. "Du Riechst So Gut": Till přijde s lukem ze kterého začnou létat jiskry na všechy strany. Když skupina začínala, měla s pyrotechnickými efekty problémy, protože neměla povolení, ale nyní má skupina certifikát, takže vše probíhá legálně.

Zdroj: cs.wikipedia.org

 
TOPLIST.cz