Zpět na: bestMusic.cz » Interpreti a skupiny » Ludwig Van Beethoven » Základní info

Ludwig Van Beethoven - Základní info

Popis

Ludwig Van Beethoven
Země původuNěmecko
Existence119 let
ŽánrClassical
Počet alb3
Pořadí dle BM521.
Tvoje hodnocení:
Aktuální hodn.
(0%)

 

Základní info Diskografie Písně Galerie Komentáře (0)

Rodina van Beethovenových pocházela z Vlám, zemědělské oblasti  ohraničené Bruselem, Louvainem a Mechelenem, jež je nyní součástí Belgie.Ušlechtilý bas skladatelova dědeška tak okouzlil kurfiřta-arcibiskupa v Kolíně nad Rýnem, že v roce 1733 zosnoval zpěvákovo přestěhování do dvorní kaple v Bonnu.Tentýž rok se oženil s Marií-Josephou Pollovou a narodil se jim syn Johann, jenž rovněž projevoval talent po otci. Stal se taktéž dvorním zpěvákem a v roce 1767 se oženil s mladou vdovou, Marií  Magdalénou Keverichovou.Porodila Johannu van Beethovenovi sedm dětí.Ludwig, který následoval po svém starším bratrovi se narodil 16. prosince 1770.

Tvrdilo se, že Ludwigův otec v té době již zcela propadl alkoholu, ale důkazy svědčí o tom, že pouze začal projevovat náklonnost sklence alkoholu po smrti obou svých žen a dcery v roce 1787.Rodina na tom nebyla, a když jeho syn začal projevovat známky výjimečného hudebního  talentu, Johann van Beethoven se jej snažil využít podobně jako se to podařilo Mozartově otci o dvacet let dříve.Otec byl na Ludwiga nesmírně přísný a náročný.Za každou cenu s něj chtěl mít slavného a především bohatého skladatele a nutil ho proto téměř neustále k hraní na klavír a hudebnímu poznávání.Mladý Ludwig musel snášet otcovu hrubost a tyranii, která čsto souvisel s otcovým pitím. Tato zkušenost možná rovněž přispěla k jeho dobře zdokumentované popudlivosti a nesnášenlivosti.Jeho výuku převzali jiní a Beethoven tak vynikal ve hře na klavír, že v sedmi letech předvedl svůj první recitál.Stalo se tak 26. května 1778.V roce 1787 se Beethoven poprvé dostal do Vídně, kde bral určitou dobu hodiny u Mozarta, ale po pouhých třech měsících, jakmile se dozvěděl o smrtelné nemoci své matky, se urychleně vrátil do Bonnu.Nehledě na krátkou známost, byl již tehdy Mozart přesvědčen o Beethovenově talentu, neboť jej slyšel improvizovat na klavír."Podívejte se na něj," poznamenal, "jednou o něm bude mluvit celý svět."

Teprve v roce 1792 se Beethoven mohl vrátit do Vídně, aby pokračoval ve svých studiích.Jeho hlavním učitelem byl ctihodný Joseph Haydn, ale mezi oběma nedošlo k navázání žádného vztahu, takže vúuka byla neúčinná do té míry, že Beethoven využil jedné z Haydnových návštěv Londýna, aby si našel učitele jinde.

S pověstí brilantního pianisty předvedl svůj první koncert v březnu 1795.Tentýž rok zničil všechny své skladby z bonnského období a uveřejnil svůj Opus č. 1, soubor klavírních trií.Při svém koncertě v Praze v roce 1796 Beethoven poprvé zaslechl v uších bzukot.O dva roky později se dostavily první známky hluchoty a v roce 1802 se dostal do tak špatného duševního stavu, že byl blízko sebevraždy.Deprese se mu sice podařilo zahnat, ale došlo u něj k radikální změně charakteru.Jednat s ním bylo čím dál těžší, co bylo však důležitější, celé jeho pojetí hudby se změnilo, neboť se rozhodl přijmout výzvu osudu.Léta 1802-1809 byla svědkem výronu Beethovenovy umělecké tvořivosti.

V osobním životě však byl méně úspěšný.I přes  romantické  vztahy k několika ženám se nikdy neoženil a největší rozčarování zařil v roce 1810, kdy skončil jeho vztah k Térese von Malfatti.Po roce 1808 jej hluchota donutila přestat s koncetováním a zcela se soustředil na komponování.Další osobní obtíže jej očekávaly po smrti bratra Karla, kdy byl nucen souhlasit s opatrovnictvím svého synovce.V roce 1818 dostoupila jeho hluchota takového stupně, že mu již nepomáhaly ani tehdjší primitivní naslouchací prostředky a Beethoven byl nucen se dorozumívat pomocí toho, co nazýval konverzačními knihami. Izolace v níž se ocitl , způsobila, že se dostal do fáze, kdy se většina jeho hudby stala  spíše určitým druhem vnitřní komunikace Mistra než vyjádřením určeným veřejnosti.Po  dokončení Missy solemnis v roce 1823 a deváté symfonie následujícího roku se stáhl do intimního království komorní hudby a své  poslední životní úvahy vtělil do série dokonalých a intenzivních smyčcových kvartetů.

Dne 24. března 1827 Beethoven podepsal svůj smyčcový kvartet Op. 131, požádal o poslední pomazání a dva dny poté, ve svých šestapadesáti letech, zemřel.Možná, že vliv, kterým působil a stále působí, byl vyjádřen bouří, která se v tom okamžiku nad Vídní rozpoutala.Pohřbu se zúčastnilo na 50 000 lidí a nosítka s jeho rakví nesli nejvýznačnější hudebníci hlavního města.Byl pohřben na hřbitově Währinger, ale jeho ostatky byly později přemístěny na hlavní vídeňský hřbitov, kde odpočívají dodnes.

 
TOPLIST.cz