Zpět na: bestMusic.cz » Interpreti a skupiny » Faith No More » Základní info

Faith No More - Základní info

Popis

Faith No More
Země původuUSA
Existence42 let
ŽánrAlternative & Punk
Počet alb7
Pořadí dle BM518.
Tvoje hodnocení:
Aktuální hodn.
(0%)

 

Základní info Diskografie Písně Galerie Komentáře (0)

Faith No More byla americká experimentalní alternativní rocková skupina, která byla založena v roce 1982 v San Franciscu a rozpadla se v roce 1998. Nejvýznamnějším a nejdéle hrajícím zpěvákem kapely byl Mike Patton. Jejich hudba kombinuje prvky zejména z heavy metalu, funky, progressive, soulu, hip hopu a jazzu, ale zpravidla je každá píseň originální směsí dalších hudebních stylů.

Faith No Man

Mike Bordin, Wade Worthington, Billy Could a Mike „The Man“ Morris založili roku 1981 kapelu FAITH NO MAN. Ale po roce Wade skupinu opustil a místo něj vzal Billy do kapely svého spolubydlícího Roddy Bottuma. Skupina brzy vyloučila Mika Morrise, protože jeho role leadera a sklony diktovat ostatním členům kapely, co mají nosit, byly velmi nesympatické jeho kolegům. Jakmile oželeli svého „The Man“, začali potřebovat nové jméno.

Faith No More


V roce 1982 definitivně vznikla skupina Faith No More s názvem, který symbolizoval odchod Mika Morrise. Skupině nejdříve vyšel jeden singl, na kterém byly dvě písničky Quiet in Heaven a Song of Liberty. Vyzkoušeli různé zpěváky i zpěvačku Courtney Love, až v roce 1983 přijali mezi sebe Chucka Moselyho. V témž roce nahradil kytaristu Marka Bowena Jim Martin. Následující rok vydává kapela první demo, které obsahuje 4 písničky.

Toto demo bylo základním kamenem prvního alba We Care a Lot (1985). Rok 1987 byl ve znamení druhého alba Introduce Yourself, po kterém následovalo vcelku úspěšné turné po Evropě.

Koncem roku 1988 po cestě po starém kontinentě se kapela zbavila zpěváka - excentrického Chucka Moselyho kvůli jeho opilství a zhoršující se kvalitě jeho hlasu (záhy začal vystupovat s kapelou Cement).

Náhradníkem se záhy stal devatenáctiletý mladíček Mike Patton ze středoškolské kapely Mr. Bungle, kterého objevil Jim Martin. V té době ještě nikdo nemohl tušit, jak silně se kapela díky němu zapíše do rockové historie.

FNM se na počátku roku 1989 na šest měsíců zavřeli do studia a vytvořili desku, která patří k nejdůležitějším hudebním zářezům posledních 25 let. Album The Real Thing zčeřilo stojaté vody americké hudební scény a bylo prvním signálem, jakým směrem se bude ubírat rocková hudba v následujícím desetiletí.

Několik měsíců po vydání to ještě nevypadalo na výrazný úspěch, rok poté už byli zejména díky skladbě Epic hvězdami. Dokonce byli nominováni na cenu Grammy v kategorii Heavy Metal/Hard rock a na konci roku se deska stala v USA platinovou.

Jak se dostali na vrchol? Pětice byla rozdílná od ostatních kapel tehdejšího rockového mainstreamu, kterým přespříliš záleželo na vlastní image (př. Marilyn Manson). Neupravení, neholení, neučesaní, rozšklebení, barevní.

S prácí na novém albu Angel Dust přišly problémy s kytaristou Jimem Martinem, jemuž se nelíbil směr, kterým se hudba kapely začala vydávat. Angel Dust mělo opravdu velký úspěch, ale žádná skaldba už nebyla tak úspěšná jako Epic. Toto album se prodávalo mnohem méně než The Real Thing. Neshody s Jimem vyvrcholily po turné v roce 1993 a v listopadu tohoto roku byl vyhozen.

V roce 1995 vyšlo další album King for a Day… Fool for a Lifetime! nahrané s novým kytaristou Treyem Spruancem, kytaristou Pattonových Mr. Bungle. Ale ještě dříve než začalo turné, tak skupinu opustil.

„King for a Day“ se vyhouplo na první místo v Austrálii a popularita se mu nevyhnula ani v Evropě. USA album ignorovaly. Na další dva roky přestala být pro členy FNM prioritní, protože se zaměřili na své vlastní projekty. Mike Bordin jel na turné s Ozzym Osbournem, Mike Patton s Mr. Bunglem a Roddy Bottum hrál v Inperial Teen. Aby těch změn nebylo málo, došlo k další výměně kytaristy. Deana Mentyho nahradil Jon Hudson (bývalý člen skupiny Systems Collapse).

V červnu roku 1997 vyšlo jejich poslední studiové album Album of the Year s Tomášem G. Masarykem na obalu. Bylo úspěšné jak v Evropě a Austrálii, tak v USA.

19. dubna 1998 Billy Could zveřejnil toto prohlášení: „Po 15 dlouhých a úspěšných letech se FNM rozhodli, že učiní konec spekulacím o jejich rozpadu tím, že se rozpadnou. Je to společné rozhodnutí všech členů, a proto už není žádný důvod pokračovat dalším albem. Dalším důvodem je to, že každý bude mít mnohem víc času na své individuální projekty. Nakonec to nejdůležitější, kapela chce poděkovat všem fanouškům a asociacím, které byli kapele FNM po dobu jejího trvání nakloněni.“

7. dubna 1998 zahráli svůj poslední koncert v Lisabonu.

informace převzaty z cs.wikipedia.org/wiki/Faith_no_more

 
TOPLIST.cz