Zpět na: bestMusic.cz » Interpreti a skupiny » Red Hot Chili Peppers » Základní info

Red Hot Chili Peppers - Základní info

Popis

Red Hot Chili Peppers
Země původuUSA
Existence41 let
Sestava Michael Balzary - basová kytara
Chad Smith - bicí
John Frusciante - kytara
Anthony Kiedis - zpěv
ŽánrRock/Pop
Počet alb16
Pořadí dle BM86.
Tvoje hodnocení:
Aktuální hodn.
(46%)

 

Základní info Diskografie Písně Galerie Komentáře (0)

Základem vzniku Red Hot Chili Peppers bylo setkání  Anthonyho Kiedise a Michaela Balzaryho alias Flea na střední škole Fairfax High School. Když Anthony nastoupil na Fairfax, bylo mu 15 let. V té době chodila na Fairfax i nerozlučná dvojce - Hillel Slovak a Jack Irons.

Tato dvojice založila v roce 1977 s dalšími studenty kapelu Another School, později přejmenovanou na Anthem. Kiedis a Flea se s Anthem dobře znali a již před maturitou v roce 1980 s nimi občas zkoušeli. Z Anthem vznikly dvě kapely s téměř totožným složením - What is this? a zárodek příštích RHCP často měnící názvy.

V létě 1983 se Red Hot Chili Peppers zrodili definitivně. S názvem podle kvintetu Louise Armstronga přišel Kiedis. Smlouva s americkou pobočkou společnosti EMI zněla na jméno kapely, ale Slovak s Ironsem začali váhat, zda podepsat druhou smlouvu, když už jednu měli jako What is this?. Nakonec ji nepodepsali.

První album s prostým názvem The Red Hot Chili Peppers (1984) se natáčelo bez nich. Jako kytarista byl přizván studiový hráč Jack Sherman a za bicí povolal Flea kamaráda Cliffa Martineze. Pak se kapela vydala na turné. Po návratu z turné byl vyhozen Sherman a začátkem roku 1985 nastoupil do kapely Hillel Slovak.

Už se Slovakem vznikla další deska Freaky Styley (1985). Poté se kapela opět vydala na turné. Pro bubeníka Cliffa Martineze to byly poslední měsíce spolupráce, protože vzápětí byl nahrazen Jackem Ironsem. A tak parta kamarádů ze střední školy byla kompletní.

Třetí album The Uplift Mofo Party Plan bylo první, keré se dostalo do TOP 200. Některé další nahrávky vyšly až další rok na EP Abbey Road . Následovalo první evropské turné. Vyčerpáni se vrátili do L. A. a odpočívali. V sobotu 27. 6. 1988 večer zemřel na předávkování heroinem a kokainem ve svém bytě Hillel Slovak. Následkem tragédie soubor na několik měsíců přestal existovat. Jack Irons se zhroutil a už nikdy se do skupiny nevrátil. Kapela se ale přeci jen znovu dala dohromady.

Do definitivního obsazení byl přijat mladičký fanoušek kapely John Frusciante, který jim svými způsoby a hrou připomínal zemřelého Slovaka. Lákalo je také, že nikdy nevystoupil s žádnou kapelou. Na post bubeníka byl do kapely přijat Chad Smith. V tomto složení vydala kapela desku s názvem Mother´s Milk. Brzy získala první zlatou desku a pozornost vzbudily i oba singly - památce Hillela Slovaka věnované a jím inspirované Knock Me Down a předělávka písně Stevieho Wondera Higher Ground. RHCP prorazili i komerčně, aniž by přišli o úctu kritiky. Až do dubna 1990 trvalo rozsáhlé světové turné. Po personální stabilizaci se kapela chystala natočit další album.

V září roku 1991 vyšlo vrcholné album RHCP Blood Sugar Sex Magik, jenž podle mnohých zůstává dodnes nepřekonaným dílem této kapely. Deska se dostala až na třetí místo albového žebříčku. V dubnu 1992 byla platinová. Z tohoto alba pochází největší hity RHCP: Give It Away, Under The Bridge, Suck My Kiss. Další vzpomínkou na Hillela je My Lovely Man. Následovala různá ocenění. Cena MTV pro Nejlepší hardrockovou zpívanou skladbu, v únoru 1993 Grammy za Nejlepší zpívaný hardrockový výkon. Úspěchy podpořili dalším koncertováním, předkapelu jim dělala např. Nirvana. 7. května 1992 oznámil své pevné, nezměnitelné rozhodnutí odejít ze skupiny John Frusciante. Jeho závislost na drogách se přestávala snášet s rostoucí popularitou. V následujících letech natočil dvě zajímavá, ale komerčně neúspěšná sólová alba.

Během dalších 2 let se na postu kytaristy vystřídali málo známí Arik Marshall, Zander Schloss a Jesse Tobias. Třetí vydržel pouhý měsíc. RHCP zkoušeli jednat i se svým dřívějším kytaristou Jackem Shermanem, ale jeho požadavky odmítli akceptovat. Nakonec přemluvili Dava Navarra. Mnohokrát odkládané album One Hot Minute vyšlo v roce 1995. Flea za něj dostal ocenění Nejlepší baskytarista roku. Album se však dalšího výraznějšího úspěchu nedočkalo. Odřeknuté koncerty, stále větší drogová závislost, motocyklové nehody a nakonec odchod Navarra, přivedly kapelu na samý pokraj definifivního konce. Zabojovat musel opět neúnavný Flea. Dohodl se s vyléčeným Fruciantem a předsvědčil Kiedise o nezbytnosti skutečného zbavení se závislosti.

Album Californication se jeví dobrým startem do další hudební kariéry této kalifornské kapely. Z tohoto alba vzešlo hned několik hitů: pomalejší Scar Tissue či Otherside nebo svižnější Around The World. Návrat skupiny byl pečlivě zajištěn propagačními koncerty na různých místech světa a mnoha rozhovory pro tisk. Další skvělé album přišlo na svět v roce 2002 a bylo jím By The Way - návrat se tedy podařil.

Nejnovější deskou je Stadium Arcadium. Svými hity (Dani California, Snow ((Hey Oh)), Hump De Bump) opět zaplnili rádia a vysílání hudebních televizí. V rámci propagační šňury evropských koncertů zamířili 14. 6. 2006 i do České republiky, do pražské Sazka Arény. Bylo to teprve jejich druhé vystoupení v ČR. Zavítali sem však poprvé v kompletní sestavě i s Johnem Frusciantem. První koncert byl totiž v rámci alba One Hot Minute z roku 1996 a na postu kytaristy hrál Dave Navarro.

Zdroj: cs.wikipedia.org

 
TOPLIST.cz