Zpět na: bestMusic.cz » Interpreti a skupiny » Queen » Základní info

Queen - Základní info

Popis

Queen
Země původuVelká Británie
Existence51 let
Sestava Brian May - kytara
Roger Taylor - bubny, kytara, basová kytara, klávesy, zpěv
Freddie Mercury - zpěv
John Deacon - basová kytara
ŽánrRock
Počet alb12
Pořadí dle BM63.
Tvoje hodnocení:
Aktuální hodn.
(50%)

 

Základní info Diskografie Písně Galerie Komentáře (0)

Queen je legendární britská rocková skupina.

Budoucí „královně“ trvalo plných šest let, než se skutečně prosadila. Její zárodek vznikl už roku 1968 na chodbách londýnské Imperial College, kde se student fyziky jménem Brian May pokusil založit skupinu. Přidal se k němu Roger Taylor a Tim Staffell, spolužák Freddieho Bulsary z kurzu umění. Začali si říkat Smile. První a zároveň poslední singl žádné hudební zemětřesení nepřinesl. Po dvou letech Staffell skupinu opustil, ale předtím ještě stačil přesvědčit Freddieho, aby ho u Smile nahradil. Krátce nato se trojice doplňovaná o nejrůznější basisty, kteří se střídali přímo závratnou rychlostí, vydala na první turné po školních klubech.

Roku 1971 přišel ke Smile John Deacon, v pořadí už sedmý hráč na basu. Skupina si s jeho příchodem změnila název a začali si říkat Queen. O rok později je do své stáje přijala megaspolečnost EMI a skupina vydala první písničku Keep Yourself Alive. Kritici ji ztrhali, rozhlas ji odmítl hrát. Stejný osud málem potkal i první album s prostým názvem Queen.

S druhým albem, které mělo stejně málo nápaditý název Queen II, konečně prorazili. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. V období mezi léty 1973 až 1991 vydávali průměrně jedno album ročně.

Přišlo poslední vystoupení před kamerou: These Are The Days of Our Lives. Žádné výstřelky, žádná přepychovost, žádné bláznivé nápady. Jen civilní Mercury (bez kostýmu a bez líčení) otočený přímo do kamery. Nic neskrývá, na nic si nehraje. Umírající člověk se loučí se svou největší láskou – s publikem.

Poslední měsíce jeho života byly těžce poznamenány rozvinutou chorobou AIDS. O své nemoci věděl, ale nikdy o ní nemluvil. Dokonce i členům skupiny přiznal svůj skutečný zdravotní stav jen pár měsíců před smrtí. „Věděli jsme, že se něco děje, ale jistotu jsme neměli.“ prohlásil May. Postupující Freddieho choroba přinutila skupinu, aby omezila vystupování. Nejprve Mercury prohlásil, že se už cítí na turné příliš starý. „Nemyslím, že by se dvaačtyřicetiletý muž měl prohánět v trikotu po jevišti. Není to zrovna důstojné,“ řekl. Začaly se ozývat hlasy, že se skupina rozpadá. Pravda byla smutnější. Poslední turné absolvovali roku 1986 pod názvem Magic Tour. Pak už přišlo jen vystoupení s Montserrat Caballéovou v Barceloně roku 1992. Freddie však zpíval z playbacku. V tisku se objevují první dohady o nemoci AIDS. Mercuryho život k tomu novináře svádí. Když se v únoru 1990 objevil na předávání cen Brit Awards v nepříliš dobré kondici a značně pohublý, dohady přibývaly.

Teprve 23. listopadu 1991 sděluje Mercury novinářům před svým domem, že byl pozitivně testován na AIDS. O den později, kolem 19:00 hodin, Freddie ve svém bytě v Kensingtonu zemřel. Odešel člověk, který kdysi prohlásil: „žít do sedmdesáti by byla nuda.“

Těsně před smrtí ještě stačil darovat práva na Bohemian Rhapsody organizaci bojující proti AIDS Terrence Higgins Trust. Píseň byla vydána před Vánocemi 1991. Do šesti dnů se ocitla na prvním místě hitparády .

Po smrti Mercuryho se kapela stahuje do ústraní, její zbývající členové společně nikde nevystupují. Roger Taylor vystupuje se svojí kapelou The Cross, Brian May se rovněž věnuje sólové tvorbě. John Deacon se věnuje rodině. V roce 1995 vychází CD Made In Heaven a rázem se dostává na první místo britské hitparády. CD je složeno z nevydaných písní, které vznikly krátce před Mercuryho smrtí. V roce 1997 vystupují zbylí členové Queen společně s Eltonem Johnem s písní The Show Must Go On - to je také poslední společné vystoupení zbývajících členů kapely. V roce 2003 vystupují Brian May a Roger Taylor na koncertě v Kapském městě na benefičním koncertě 46664 společně s takovými hvězdami jako Beyoncé, The Corrs, Anastacia a dalšími.

V roce 2004 se na společném pódiu při oslavách 50 let kytary Fender setkali při skladbě All Right Now Brian May a Paul Rodgers - mezi oběma účinkujícími zavládla ta správná „chemie“ a zanedlouho se svět dočkal oznámení, že se Queen vrací v novém složení (Queen+Paul Rodgers) opět na pódia. Během evropského turné v roce 2005 se koncertu dočkalo také pražské publikum, kapela po jeho skončení vydala živé album a DVD Return of the Champions. V roce 2006 Queen odehráli turné po Severní Americe, před nedávnem kapela oznámila návrat do studia - dá se tedy očekávat nové studiové album.

Zdroj: cs.wikipedia.org

 
TOPLIST.cz